Duygusal zekalı chatbot Nadia ile tanışın

Yeni Zelanda’lı bir girişim olan Soul Machines duyguları taklit edebilmesinin yanında görüştüğü insanların duygularını da okuyabilen bir sanal chatbot oluşturdu.

İnsan-makine arasındaki etkileşimi daha insansı bir seviyeye taşımayı amaçlayan şirketin yazılımı web kamerası aracılığıyla karşısındaki insanı görebiliyor ve böylece duyguları daha iyi anlayabiliyor.


Emotional Intelligence (EI)  yani “Duygusal Zeka” olarak adlandırdıkları bu teknoloji de tıpkı Artifical Intelligence (AI) gibi tecrübe yoluyla öğrenebiliyor. Nadia gerçek insanlarla etkileşime girdikçe duyguları okumaktaki becerisi artıyor. Karşısındaki insan ses tonunu veya yüz ifadesini değiştirdiğinde Nadia bu değişikliği yakalayıp kullanıcının duygusal durumuna daha uygun yanıtlar verebiliyor.

Nadia’nın arkasındaki beyin, aynı zamanda Soul Machines’in CEO’su olan Auckland Üniversitesi’nden Prof. Mark Sagar. Gerçekçi yüz animasyonları konusunda uzman olan Sagar Avatar ve King Kong filmlerindeki yüz hareketi yakalama teknikleriyle ilgili çalışmaları için akademi ödülüne layık görüldü.

Nadia’nın seslendirmesini ünlü aktrist Cate Blanchett üslendi. Avustralya hükümetinin özürlü insanlar faaliyet gösteren National Disability Insurance Scheme / Ulusal Engellilik Sigortası Programı (NDIS) programına yönelik hizmet veren Nadia kullanıcıların ihtiyac duydukları bilgileri bulmalarına ve sistem hakkındaki deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Soul Machines başka sektörler için de benzer chatbotlar üretmeye çalışıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...