Apple’ın sürücüsüz otomobil projesinde Türk mühendis çalışıyor

Apple’ın sürücüsüz araçlarla ilgili çalışmaları diğer firmaların benzer projelerine nazaran çok daha gizli olarak yürütülüyordu. Ancak şirketin bu konuda görev alan bilim adamlarından ikisi yaptıkları çalışmaların bir kısmını yayınladı.

Yin Zhou ve Türk mühendis Öncel Tüzel tarafından hazırlanan VoxelNet isimli çalışma sürücüsüz otomobil sisteminin yaya ve bisikletlileri tespit etme yeteneğini artıracak yeni bir görüntüleme yazılım tekniği olarak adlandırılıyor.


Mühendisler geliştirdikleri yeni yöntemin sürücüsüz otomobillerde nesne tespiti için endüstri standardı haline gelen iki katmanlı LiDAR ve kamera sistemlerinden daha etkili olabileceğini iddia ediyor. Mevcut sistemler LiDAR sensörleriyle tespit edilen nesneyi tanımlamak için kamera kullanmak zorundayken Apple’ın geliştirdiği VoxelNet sistemi kameraya ihtiyaç duymadan platformun yalnızca LiDAR üzerinde çalışmasına olanak tanıyor.

Yeni teknik sadece bilgisayar simülasyonlarında test edildi, bu nedenle kameralar platformdan çıkarılmadan önce Apple’ın sokaklardaki testlerde VoxelNet’i denemesi gerekiyor. Yine de ilk sonuçlar “oldukça cesaret verici” olarak adlandırıldı.

Apple’ın şirket ağzından resmi açıklama yapmadan evvel araştırmalarını yayınlaması veya ürünlerini açıklayarak elini göstermesi nadir bir olay. Ancak sürücüsüz otomobil geliştirmek için zorunlu olan kamu denetimi nedeniyle mevzuat gereği hazırlanan kamuya açık belgeler şirketin ister istemez elindekini göstermesine sebep oluyor. Ayrıca kamuya açık bir yolda da tam donanımlı sürücüsüz bir otomobili insanlardan gizlemek de oldukça zor.

Kaynak: Mashable

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...