Çaykur ince belli çay bardağı için #TEAmojiNOW kampanyası başlattı

Emoji deyip geçmeyin. Basit iki nokta üst üste ve parantez ile başlayan furya akıllı telefonların gelişimiyle birlikte bilhassa gençlerin vazgeçilmez yazı dili haline geldi.

Gülen, şaşıran, ağlayan suratlar gibi duyguları ifade eden emojilerin yanısıra yemek, içmek, spor yapmak gibi faaliyetlere dair onlarca emoji mevcut. İşte bu emojiler arasında ülkemiz insanının en çok kullanmak istediği karakterlerden biri olan “ince belli çay bardağı” emojisi maalesef bulunmuyor. Çaykur bu gidişe bir dur demek ve Unicode Consortium’un (@unicode) dikkatini çekebilmek için sosyal medyada #TEAmojiNOW hashtagi ile bir kampanya başlattı.


“İtalya’nın pizzası, Japonların suşi’si, Meksika’nın tako’su, Amerika’nın burgeri var, Türkiye’nin kendi çay emojisi olmasın mı?” diyen Çaykur katılımcıların çay bardağına çay kaşığı ile vurarak çekecekleri videoları kampanya hashtag’i ile paylaşmasını istiyor.

İlk başta eğlencelik basit bir fonksiyonu olduğu sanılsa da aslında emojilerin bir sektör olduğunu söylersek abartmış olmayız. Animasyon filmi ve akabinde türlü türlü oyuncakları bile çıkan bu binbir suratlar karakterler için teknoloji devi Apple da son telefonunu tanıtırken gelişmiş yüz algılama teknolojisini övmek için kullanıcının birebir mimiklerini taklit edebilen üç boyutlu “animoji”leri kullanmıştı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...