Brezilya’daki Instituto Delete internet bağımlıları için rehabilitasyon sağlıyor

Brezilya’daki Instituto Delete Latin Amerika’daki internet bağımlıları için bir nevi detoks tedavisi sunuyor.

Çoğumuz için elimizin uzantısı haline gelen cep telefonlarını kullanırken sağlıklı olup olmadığı, hayatımızın nasıl etkilendiği konusunda fazla düşündüğümüz söylenemez. Aslında kontrol altına alınmayan bu kullanım biçimi hem sağlık problemlerine hem de iş kaybına neden olabilir.


No, mobil ve fobi kelimelerinden türetilerek “nomophobia” olarak adlandırılan bu eksiklik internet bağlantısına erişilemediğinde ortaya çıkan mantıksız bir korkuyu açıklamada kullanılıyor. 2013 Yılında Universidad Federal de Rio de Janeiro’daki psikoloji departmanı tarafından psikolog Anna Lucia King tarafından kurulan enstitünün amacı internet bağımlısı olanların bu korkusunu yenmeye yardımcı olmak. Uygulanan tedavi cep telefonunu hayatımızdan tamamen silmek yerine sağlıklı bir şekilde kullandırmayı sağlıyor.

Hastalar bu kuruma başvurduğunda bağımlılık seviyelerinin belirlenmesi için bir teste tabi tutuluyor. Herhangi bir endişeleri, sosyal fobileri veya obsesif kompulsif bozuklukları olup olmadığı değerlendiriliyor. Sonrasında sahip oldukları bağımlılık düzeyine ve türüne göre üç ayrı gruba ayrılarak kişisel tedavileri yapılıyor.

Tedavi sürecinde hastalar telefonlarına bakmadan kitap okumak, film izlemek gibi farklı egzersizleri deniyor. Aşırı cihaz kullanımından kaçınmak için taktiklerin de öğretildiği bu süreçte bazı vakalar için ilaç tedavisi bile gerekebiliyor.

İnternet bağımlılığın etkileri neler?

İnternet bağımlılığının etkisi psikoloji ile sınırlı değil. Aşırı kullanım neticesinde boyun, bilek ve dirsek gibi uzuvlarda problem yaşanabiliyor.

Amerikalarıların %77’sinin akıllı telefona sahip olduğu ve her gün ortalama 3 saat telefona harcadığı biliniyor. Ülkemizde 2016’da yapılan istatistiklere göre yetişkinlerin %56 akıllı telefona sahip ve günlük kullanım ortalaması 4 saat 14 dakika olarak ifade ediliyor.

Bu rakamlar göz önüne alındığında aslında internet bağımlılığın hiç hafife alınmayacak bir konu olduğu ortaya çıkıyor.

Brezilya dünya çapında dördüncü en yüksek internet kullanımına sahip ülke olmasına rağmen (ülkemiz 18. sırada) Instituto Delete bölgedeki türünün ilk örneği oluyor. ABD’de reSTART ve Caron Tedavi Merkezleri gibi bu tür bağımlılıklara yardımcı olmak için çeşitli programlar bulunuyor. Ancak bu hizmetler dünya genelinde maalesef oldukça eksik.

Nomofobi Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı tarafından henüz resmi bir bağımlılık ya da fobi olarak listelenmiyor. Ancak özellikle genç yetişkinler üzerindeki etkilerini görmek mümkün.

Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi için 2009’da yayınlanmış bu habere de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: TNW | Görsel: Fast Company

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...