Başarı Elektronik’ten yeni ve yerli akıllı telefon: KAAN N1

Başarı Elektronik yeni akıllı telefonu KAAN N1‘i “telefonun akılcısı” sloganıyla bugün duyurdu.

1989’dan beri Türkiye’de teknoloji alanında çalışan Başarı Elektronik kendi markasıyla bir telefon üretti. KAAN N1 isimli telefon rakipleriyle boy ölçüşebilecek özelliklere sahip.


Tamamen metal tasarıma sahip olan telefon 5.5 inç boyutunda Full HD (1920 x 1080) çözünürlüğe sahip. Yeni cihaz işletim sistemi olarak Android 6.0 Marshmallow kullanıyor ve üzerinde parmak izi tanıma sensörü var ve 4.5 G desteği sunuyor. 8 Çekirdekli 2 GHz MediaTek MT6755 işlemcisi bulunan telefonda 3 GB RAM, 32 GM dahili hafıza mevcut ve  bu alan 128 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

Cihazda geniş açılı 5 MP ön kamera, AutoFocus özellikli 13 MP çift flaşlı arka kamera mevcut. Arka kamerayla 1080 p / 30 fps çözünürlüğünde video kaydı yapılabiliyor.

3000 mA’lik bataryası bulunan telefonda data ve sarj için Mikro-USB bağlantısı kullanılıyor.

Ürünün fiyatı 1099 TL olacağı söyleniyor.

Kaan N1 vs General Mobile GM 5 Plus

KAAN N1’in özellikleri her ne kadar General Mobile GM 5 Plus’ı andırsa da bazı yönlerden farklılıkları hemen ortaya çıkıyor. GM 5 Plus’ta her iki yönde de 13 MP kamera bulunuyor. USB-C bağlantısı mevcut ve liste fiyatı 999 TL. KAAN N1’in GM’yi geride bıraktığı noktalar da yok değil. GM’de parmak izi okuyucu bulunmuyor ve CPU hızı 1.5 GHz.

Yerli markalarımızın çoğalmasına çok sevinmekle beraber bu ürünlerin yeterince iyi duyurulamadığı kanaatindeyiz. Mesela bu sayfa hazırlandığı sırada KAAN N1 telefon için firmanın kendi web sitesinde herhangi bir bilgi bulunmadığını belirtelim. En küçük projelerin bile tek sayfalık güzel tasarlanmış bir sitede duyurulabildiği günümüzde akıllı telefon üreten bir firmanın bunu düşünmemesi garip geliyor. Ürünü tanıtmanın, ürünü üretmek kadar önemli olduğu gerçeği maalesef gözardı ediliyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...