Yeni MacBook Pro’da USB portu olmayabilir

Japon teknoloji dedikodu sitesi Macotakara’ya göre Apple yeni MacBook serisinde USB 3.0 portunu ve Magsafe güç bağlantısını kaldırmayı planlıyor. Ayrıca 11 inçlik MacBook Air de maalesef artık üretilmeyecek. Daha önce iPhone 7’lerde geleneksel kulaklık girişinin olmayacağını ilk tahmin eden bu site olmuştu. Apple’ın yeni 15.4″ ve 13.3″ MacBook Pro’ları bu ay içerisinde tanıtması bekleniyor.

Eğer haber gerçekleşirse MacBook Pro’larda sadece USB Type C ve Thunderbold 3 portları bulunacak. Yeni MacBook’larda olduğu gibi pro’lar da sarj için USB-C portunu, diğer ekipmanlar için Thunderbold 3 bağlantısını kullanacak. Bu da demek oluyor ki bir süre USB 3 adaptörler kullanmak gerekecek. Çünkü piyasada pek çok ürün hala bu bağlantılara göre üretiliyor. Apple USB-C’yi USB 3.0 ve HDMI’ya dönüştüren ekipmanını 79 $’dan satıyor (Türkiye’de 279 TL).


Şirket aynı zamanda yeni 13.3 inçlik MacBook Air’i de tanıtacak ancak artık 11 inçlik model üretilmeyecek. 12 İnçlik MacBook piyasa çıktığında 11 inçlik MacBook Air’in yakında kaldırılacağı dedikoduları ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Yine de bazılarının korktuğu gibi Air serisi tamamen kaldırılmıyor.

İddialara göre yeni MacBook Pro klavyesinde OLED dokunmatik ekranlı bir bar olacak. Bazı kısayollara erişim sağlayacak olan bu bar MacBook Pro hayranları tarafından uzun süredir bekleniyor.

Kaynak: Engadget | Fotoğraf: Joby Sessions/Getty Images

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...