App Store reklamları zenginleri daha zengin yapacak mı?

Apple’ın son WWDC’de duyurduğu App Store’da sponsorlu arama sonuçları düzenlemesi yine Apple’ın ortaya koyduğu uygulamaların aylık/yıllık abone modeliyle satılabilmesi sistemi ile gölgelenmiş oldu. Ancak geliştirici ve yayıncıların büyük bir kısmı için sponsorlu arama sonuçları iş modellerini geliştirmede daha hızlı bir etki oluşturacaktır.

Bu yazı Oren Kaniel‘in TechCrunch’daki “Will the rich get richer with Apple’s new app store ads” başlıklı makalesinden çevrilerek hazırlanmıştır.


Sponsorlu aramalar, Apple test sürecini tamamlayana kadar başlamayacak. Bu arada App Store yayıncıları, sponsorlu aramaların gelir stratejilerini nasıl etkileyeceğini tahmin etmek için sistemi dikkatlice takip etmeleri gerekiyor. Büyük yayıncılar bir kanala daha para harcayarak piyasada daha baskın bir konuma mı gelecekler? Bağımsız yayıncılar tutunacak yeni bir dal mu buldular? Yoksa Apple sadece gelirini artırmaya mı çalışıyor ya da uzun zamandır can çekişmekte olan App Store deneyimini iyileştirmek için mi çabalıyor?

Apple’ın sadece gelir için sponsorlu arama sonuçlarını oluşturduğunu savunan alaycı bir görüş var: iOS9’da Apple reklam engelleyici uygulamaların AppStore’a girmesine izin verdi ve sadece bir kaç ay sonra iPhone ve Mac satışları azaldı. Şimdi yeni ve güçlü bir gelir modeli olarak sponsorlu arama sonuçlarını getirdi.

Diğer bir görüş App Store’u artık bir öde-oyna platformuna döndüğü için kınıyor. Geliştiriciler uygulamalarını ya da kendi isimlerini rakipleri karşısında öne çıkarabilmek için sponsorlu arama sonuçlarına ayak uydurmak zorunda kalacaklar.

Bütün bu görüşler basit ve zarar vericidir. Apple’ın niyeti ne olursa olsun, sponsorlu arama sonuçlarının bazı geliştiriciler için bir kazanç ve fırsat olacağını biliyoruz. Asıl soru şu: hangi geliştirciler için?

money_paths

Büyük geliştiriciler ve yayıncılar

Bir kullanıcı arama sonuçlarının en üstünde büyük bir reklam gördüğünde reklamlı sonuca tıklayabilir ve asla organik sonuçları görmez. Bu davranış, özellikle sınırlı ekran alanına sahip telefonlarda görüntülenen App Store’da yoğun yaşanabilir. Daha fazla müşteri aniden App Store’a girmedikçe, sponsorlu sonuçların organik trafiği belli derece azaltmayacağını düşünmek zor.

Yani arama reklamları büyüme stratejisi olarak organik trafiğe dayananlar için başka bir öldürücü darbe olabilir.

Geliştiricilerin büyük çoğunluğu artık ücretli pazarlamanın büyüme için neredeyse şart olması durumuyla karşı karşıyadır. Geliştiriciler diğer kampanyaları bırakıp sadece sponsorlu sonuçlara para koyabilir.

Apple’ın bakış açısına göre büyük geliştiricileri beslemek kötü bir şey olmayabilir. Mevcut 2 milyon uygulamayla pazar zaten çok doymuş durumda. App Store aramalarında yatırım alan daha iyi ürünler yüksek gelir elde edecek. Sponsorlu arama sonuçları daha iyi ürünler için aşırı kalabalık App Store’u daha aza indirgemeye yardımcı olabilir.

Diğer taraftan, kullanıcı bakış açısıyla çok kazançlı uygulamalar her zaman en iyi uygulamalar değildir. Ücretli veya ücretsiz uygulamalar için de bu durum geçerlidir. İyi para kazandıran ücretsiz uygulama, ücretli olan daha iyi olsa bile her zaman kazanır.

fish_money

Bağımsızlar  ve orta ölçekli geliştiriciler

Büyük şirketlerin satın alma bütçeleri korkutucu görünmelerine rağmen, bağımsız geliştiriciler her zaman mücadele etmekteler. Yeni bir reklam biçimi küçük ve orta ölçekli şirketlerin satın alma çabalarına zarar vermez, aslında yardımcı dahi olabilir.

Bağımsız yapımların bir sorunu, Apple’ın onları çok fazla desteklemediği ya da App Store’u iyileştirmediği duygusudur. Sponsorlu aramaları sadece gidişatın bir parçası olarak görmek gerek. Başka yenilikler de getirildi. Uygulama inceleme sürelerli bir haftadan iki güne düşürüldü ve Apple geliştiriciler ile iletişim kurmak için artık daha çok çalışıyor.

Küçük geliştiriciler için, App Store reklamları ayrıca Facebook ve diğer 3. parti reklamlarından daha iyi rekabet edebilecek bir yer olabilir. Marka reklam verenleri gibi dış güçler fiyatları yukarı götüremeyecekler ve küçük geliştiriciler reklamlar arama terimlerine göre sunulduğu için kendi alt kategorisindeki rakiplerine odaklanabileceklerdir.

Son olarak, hem bağımsız yapımlar için hem de büyük yayıncılar için reklamlar Apple tarafından otomatik olarak oluşturulacaktır. Bağımsız yapımlar büyük rakipleri ile eşit şartlarda olacaktır. Rekabet için tek şart sponsorlu aramadan gelen kullanıcıları ölçme ve izleme yeteneğine sahip olmaktır.

İyi bir ürüne ve minimum bütçeye sahip bağımsız geliştiriciler, eğer ücretli arama yatırımlarını akıllıca kullanır ve sonuçlarını daima ölçerse başarılı olurlar. App Store aramaları güçlü kullanıcı profilini geliştirir, böylece küçük geliştiriciler oyunun kuralları değişse bile değerli ve sadık bir kitle yakalayabilir.

money_phone

Genel App Store iyileştirmeleri

En iyimser görüş bağımsızlar ya da büyük yayıncılardan biri öbürünü yenemeyeceği yönünde. App Store sıfır toplamlı bir oyun olmak zorunda değil. Durgunluk kimsenin işine gelmez.

Durgunluk bir hata ya da değil, çalışmalar her zaman gösteriyor ki pek çok kullanıcı yeni uygulamaları arayıp indirmiyor. App Store’a para sıkıştırmak, zaten uygulanmış listelerin iyileştirilmesi, yeni kategoriler ve sık yenilenme gibi diğer iyileştirmelerin yanında kullanıcı sayısını artırmak için Apple’a güçlü bir motivasyon sağlayacaktır.

Uzun lafın kısası geliştirciler için Apple’ın yeni sponsorlu arama düzenlemesine verilecek tek mantıklı tepki iyimserlik ve satın almadır. Google Play 2015’den beri herhangi bir büyük problem olmadan bu özelliği kullanıyor. Ondan daha kazançlı olan App Store’da pek çok geliştirici test edip ölçüp biçerek reklamlardan nasıl yararlanacağını bulması gerekir. App Store’da ilginin artması demek kullanıcılar dahil ilgili bütün taraflar için iyi olacaktır.

Kaynak: TechCrunch

Hüseyin Kabil

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Metglobal şirketinde Backend (Python) Developer olarak çalışıyor. Ayrıca mobil ve otomobil teknolojilerine büyük ilgi duyuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...