App Store abonelik sistemini başlattı

Apple 2 Eylül’de geliştiricilere gönderdiği duyuruyla App Store abonelik sisteminin başladığını bildirdi. Haziran ayında bu yeni sistem hakkında detaylı bir haberi paylaşmıştık.

Abonelik sistemi sayesinde geliştiriciler uygulamaları aylık veya yıllık gibi kendi belirleyecekleri periyodlarla ücretlendirebilecek. Normalde bir uygulamayı satın alan kullanıcı bundan sonra gelecek bütün güncellemelere ücretsiz sahip olabildiği için bu durum geliştiricilerin para kazanmasını zorlaştırıyor. Ücret almadan güncelleme yayınlama fikrine sıcak bakmayan geliştiriciler yeni versiyonu ayrı bir uygulama olarak App Store’a yüklediğinde bu kez kullanıcıların tepkisiyle karşılaşıyor.


Abonelik sistemi sayesinde her iki taraf için orta bir yol imkanı gelmiş olacak. Bu yeni sistem geliştiriciler için daha avantajlı görünse de en azından kullanıcılar uygulamaların yeni versiyonuna sıfır bir uygulama ücreti değil abonelik bedeli olarak daha cüzi bir fiyat ödeme imkanına sahip olacak. Ayrıca sırf bu nedenle yüksek fiyattan satılan uygulamalar da abonelik sistemi sayesinde daha erişilebilir rakamlarla App Store’da yer alabilecek.

Abonelik sisteminin bir yeniliği de kullanıcılara en az abonelik periyodu kadar bir süre ücretsiz kullanım hakkı sağlayabiliyor olması. Böylece satın aldıktan sonra pişman olma ihtimali de ortadan kalkacak.

Fotoğraf: iMore

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...