Kırgızistan’ın ilk uydusu 12 genç kızın elinden çıkacak

Dünyadan uzaya uydu gönderen 13 ülke var. Ayrıca 72 ülkenin kendi uzay ajansları var. Ancak Kırgızistan bunlardan biri değil. Kırgızistan’ın ilk uydusu -eğer desteklenebilirlerse- yaşları 17 ile 25 arasında değişen 12 genç kızın elinden çıkacak.

Proje, gazeteci Bektour Iskender tarafından ülkesindeki genç kızları uydu yapmaları için eğiten ücretsiz uydu yapım ve robotik kursun bir parçası olarak başladı.


Kırgız Uzay Programı’nın arkasındaki bu genç kadınlar, mühendislik ilkelerini zorlayarak ülkenin ilk küp uydusunu (CubeSat) inşa etmek için kolları sıvadı.

Proje kitlesel fonlama servisi Patreon’da para topluyor. Bu paralar aşama aşama projeye aktarılacak. Şu anda 111 kişiden aylık toplam 1.014 dolar bağış alındı ve hedefleri 2.500 dolara ulaşmak.

Eğer aylık 5.000 dolar elde edebilirlerse küp uydu inşası için gereken parçaları sipariş edecekler. Eğer 10.000 dolar elde ederlerse Kırgızistan’ın ilk uydusunu inşa edebilecekler ve Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderebilecekler.

Küp uydular 10 cm3’lük küplerden meydana gelmiş düşük bütçeli uydu sistemleridir. 150.000 dolar gibi normal uydulara nazaran çok daha düşük maliyetlerde üretilebilen bu uydular bilhassa üniversite öğrencileri tarafından rağbet görmektedir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...