Apple iOS üzerinde kod geliştirmeye dair kuralları esnetiyor

Apple, iOS işletim sistemi üzerinde kod geliştirmeye, yani herhangi bir kodun indirilip iOS üzerinde çalıştırılmasına izin vermiyor. Bu katı kural hala geçerliliğini korumakla beraber App Store Review Guidelines’da yer alan 2.5.2 nolu paragraf bu durumun biraz esnetildiğini gösteriyor.

2.5.2 Uygulamalar kendi paketlerinde kendine yeten olmalı. Belirtilen konteyner alanının dışındaki verileri okuyamaz veya yazamaz ve başka uygulamalar da dahil olmak üzere kod indirip yükleyemez veya çalıştıramaz. Yürütülebilir kodu öğretmek, geliştirmek veya test etmek için tasarlanmış uygulamalar, sınırlı koşullar altında, bu kodun başka amaçlarla kullanılmaması koşuluyla kodu indirebilir. Bu tür uygulamalar, uygulama tarafından sağlanan kaynak kodu tamamen görüntülenebilir ve kullanıcı tarafından düzenlenebilir hale getirmelidir.


Bu yeni kuralla kod yazmayı öğreten uygulamalarla sınırlı da olsa iOS üzerinde kod çalıştırma imkanı gelmiş oluyor. Öğrencilerin iOS’u yazılım geliştirmeyi öğrenmek amacıyla kullanmaları Apple’ın eğitim hedeflerine katkıda bulunuyor. Örneğin Glitch gibi online node-js kod çalıştırabilen sistemler kısa sürede hızlı bir native iOS uygulama öğretim platformu olarak yeniden düşünülebilir.

Apple uzun bir süredir iPad’i “dizüstü bilgisayarınıza denk” olarak görüyor ve tüketicilere bu şekilde lanse ediyor. Şimdi iOS’un katı kurallarını da yumuşatmaya başladığına göre iPad ve ağabeyi iPad Pro ile hafif, verimli bir eğitim ve kod geliştirme platformu sunabilir.

Kaynak: TNW

Hüseyin Kabil

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Metglobal şirketinde Backend (Python) Developer olarak çalışıyor. Ayrıca mobil ve otomobil teknolojilerine büyük ilgi duyuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...