Bluetooth 5 iki kat hızlı ve dört kat daha geniş kapsamlı

Bluetooth her yerde olduğu için hala geliştirilen bir teknoloji olduğu unutulabiliyor. Bluetooth Special Interest Group (SIG) 2009’dan beri standartları belirliyor ve sonraki yıllarda neler gelebileceğine dair ipuçları veriyor. Bu ayın başlarında 2016’nın sonlarında ya da 2017’nin başlarında duyurulması planlanan Bluetooth 5’den neler beklendiğine dair bazı paylaşımlar yapıldı. Başlangıç olarak bağlantı kapsama alanının dört kat ve hızın iki kat artacak. Mevcut güç tüketimi artmayacak, aynı düşük enerji standardı korunacak.

Bu iyileştirmelerin faydasını anlamak kolay. Bir sonraki Bluetooth hoparlörünüz kazara telefonu mutfağa götürdüğünde susmayacak mesela. Ya da akıllı saatiniz bildirileri daha hızlı alacak.


Bluetooth cihazlarıyla iletişim kurmak daha kolay hale gelecektir. Bluetooth 5’de beacon cihazlarının yayın kapasitesi sekiz kat artacak. Yani tek bir etkileşimde çok daha fazla veri gönderilip alınabilecek. Kapalı alanlarda, mesela müzelerde bulunan beacon cihazları ilgi alanına girdiğinizde size sadece tıklayıp incelemeniz için küçük bir url göndermeyecek, daha fazla bilgi gönderebilecek. Ya da mağazadaysanız size ürün tavsiyesi yapabileceği gibi aynı bilgi paketiyle indirim kuponu da gönderebilecek.

Bluetooth SIG uygulamaların nasıl olabileceği ile ilgilenmiyor tabi. Kapsama alanının genişlemesi, veri kapasitesinin artması ile ilgileniyor. Böylece herkesin bu yeni özelliklerle hayaller kurup uygulamalar geliştirmesi mümkün oluyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...