Alya, “icat çıkaran” çocuklar için 3D yazıcı

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsündeki Teknopark firmalarından biri olan Katı Hal uzmanı olduğu 3 boyutlu yazıcılar alanında piyasadaki benzerlerinden farklı bir çizgi yakalayıp çocuklar için özel olarak tasarlanmış Alya isminde bir yazıcı üretti.

Alya’nın hikayesi de kendisi kadar sevimli. Firmanın kurucusu Ahmet Alpat, Alya isimli minik kızının bazı oyuncaklarını 3 boyutlu yazıcı ile hazırladı. Kızının bazı oyuncaklarını sevdiğini, bazılarını ise sevmediğini görünce kendi açısından minik kızının tam olarak nasıl bir oyuncak istediğini bilmediğini farketti. “Acaba kendi oyuncaklarını kendi yapabilse nasıl olurdu?” diye düşününce ortaya Alya isimli bu sevimli 3 boyutlu yazıcı çıktı.


Zeynep Alya

İki Alya yanyana

Çocuklar Alya ile birlikte gelen yazılımları kullanarak isterlerse kendi başlarına kolayca basit 3d objeler tasarlayabildikleri gibi internetten pek çok hazır objeyi de indirebiliyorlar. Bu objeler yazıcı dünyasında bilinen özel formatlara göre çıktı alınarak hafıza kartına yükleniyor ve bu kart 3D yazıcıya takılarak istenilen objenin 3 boyutlu çıktısı alınabiliyor.

Her tarafı legolarla kaplı olan Alya’nın bu şirin tasarımının da çok güzel bir sebebi var. Çocuklar yazıcıyla ürettikleri parçaları bu legolu kısımlara takabiliyorlar. Böylece kendi Alya’larını kişiselleştirebiliyorlar.

Alya’nın önemli bir özelliği de eğitimci akademisyenlerle çocuklara yönelik müfredat geliştirmeleri. Bu sayede çocuklar yazıcı ile başbaşa kaldıklarında bir yol haritasına da sahip olacaklar. Aslında bu, üzerine en çok durulması gereken bir konu. Sadece 3d yazıcılar için değil, çocuklara yönelik hazırlanan robot, programlama araçları gibi setlerin, hatta tabletlerin dahi en büyük eksikliği bir müfredat olmayışı. Çocuklar bu cihazlarla neler yapabileceklerini görebilseler hayal güçleri daha rahat ivme kazanacaktır.

Alya projesi arkasında Turkcell ve YGA’nın (Young Guru Academy) olduğu Arıkovanı isimli fonlama sisteminde hedefinin üzerine çıkarak (%114) kampanyasını başarıyla tamamladı. Şuan kampanya süresince alınan siparişler hazırlanıp teslim ediliyor. Sonrasında belki büyük mağazalarda bile bu ürünü görebileceğiz.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...