Yeni MacBook Pro tanıtıldı

Aylardır beklenen MacBook Pro nihayet tanıdıldı. Apple’ın laptop tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 25. yıl dönümü şerefine düzenlenen “Apple Özel Etkinliği”nde tanıtılan yeni bilgisayarlar söylentileri doğru çıkaran özelliklerle geldi.

Yeni MacBook Pro’ların en “yeni” özelliği daha önce bahsettiğimiz ve üzerinde parmak izi sensörü de bulunan Touch Bar isimli yeni dokunmatik OLED panel. Klavyedeki fonksiyon tuşlarının yerine yerleştirilen şerit biçimindeki bu ekran kullanıcıya yeni bir bilgisayar deneyimi sağlıyor.


Hehangi bir uygulama çalışmıyorken bazı sistem fonksiyonlarının yerleştiği Touch Bar üzerinden ekran parlaklığı, ses seviyesi gibi ayarlar yapılabiliyor. Kişiselleştirilebilen yapısı sayesinde çok sık kullandığınız fonksiyonları bilgisayar ekranından tutup sürükleyerek buraya eklemek mümkün. Touch Bar çalıştığınız uygulamaya mahsus pek çok seçeneğe klavye üzerinden erişmenizi sağlıyor. Örneğin fotoğrafları tam ekran izlerken Touch Bar üzerinden bütün fotoğraflar üzerinde parmağınızı gezdirerek dolaşmanız mümkün. Üçüncü parti yazılımlar da bu barı kullanabilecek.

macbook

Touch Bar’ın en sağında iPhone’larda artık standart olan Touch ID özellikli parmak okuyucu sensörü yer alıyor. Böylece artık bilgisayar kullanırken de parmak iziyle kilitli ekranı geçmek, uygulama satın almak veya Apple Pay ile ödeme yapmak mümkün hale geliyor.

Şimdiye kadar ki en ince ve en hafif MacBook Pro’lar olarak duyurulan 13 inçlik model 14,9 mm kalınlığında ve 1,35 kg ağırlığında. 15 inçlik model ise 15,5 m kalınlığında ve 1,8 kg ağırlığında. Yeni MacBook Pro’ların ikisi de daha geniş bir yüzeyde Force Touch özellikli trackpad’e sahip. 13 inçlik modelin Touch Bar’sız versiyonu da mevcut.

Yeni MacBook Pro’larda ekranın arkasında yer alan ve çok sevilen ışıklı Apple logosu yerine iMac’lerde olduğu gibi siyah parlak bir logo kullanılmış. Renk olarak da sadece gümüş ve uzay grisi seçenekleri mevcut.

Fiyatlar

  • 13 ” (Touch Bar’sız) 2,0 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya, 2 x Thunderbolt 3 girişe sahip. Başlangıç fiyatı 5,999 TL.
  • 13 ” (Touch Bar’lı) 2,9 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciye, 8 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya, 4 x Thunderbolt 3 girişe sahip. Başlangıç fiyatı 7,199 TL
  • 15 ” 2,6 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciye, 16 GB belleğe ve 256 GB flash depolamaya, 4 x Thunderbolt 3 girişe sahip. Başlangıç fiyatı 9,499 TL.

Kaynak: Log

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...