Brexit Avrupalı girişimler için yeni sözcükler oluşturdu

Geçtiğimiz hafta bütün dünyada konuşulan Brexit Avrupa’daki girişim camiasının yüzüne yumruk gibi indi. Bu durumdan kurtulabilecekler mi, göreceğiz.

Brexit Britanya (Br) ve exit (çıkış) kelimelerinin bir arada kullanılmasıyla oluşmuş ve İngiltere‘nin Avrupa Birliğinden çıkışını ifade eden kelimedir.


Brexit oylamasının Avrupa’da hissedilecek yansımaları olacaktır. Bütün çalkantılı değişiklikliklerde en çok zayıflar etkilenecektir. En çok onların işleri bozulacaktır. Yani girişimcilerin.

İşte girişimcilere içlerinde bulunduğu durumu ifade etmeye yardımcı olacak yeni Brexit stili sözcükler:

Eurogeddon: Avrupadaki girişimciler için planlanan fonlar yıl sonuna kadar %20 düşecek. Avrupadaki fonların %50’si Londra’dan geliyordu ve uzun vadeli fonlarda Londra hakimdi.

Londra’lı risk sermayedarları yeni durumun şartları iyice anlaşılana kadar olağan işlerine nasıl devam edecekler? Avrupada girişimlerin yükselişini unutun!

Eurogration: Milyonlarca mülteci Avrupa’da istiflenirken(!) en iyi girişimciler parlak fon umutlarını ellerinden kaçıracaklar.

Berlinifacation: Eğer Londra yoksa kim Avrupa’da baskın olacak? Tabi ki Berlin.

5 Yıl içerisinde Berlin Avrupa’nın teknoloji merkezi haline gelecek. Bir zamanlar Londra’da toplanan fonlar Berlin’e taşınacak.

Corpacolapse: Aklı başında hiç bir girişim pazarın olmadığı ve durgun bir risk sermayesi endüstrisinin olduğu yağmurlu bir adaya gitmez!

İngiltere hukuk, mevcut sermaye ve pazar imkanlarından ötürü Delaware ve Singapur gibi büyük girişim merkezinden biri idi. Bu üç faydadan ikisi gitti. Hukukun üstünlüğü de artık değişiyor. Şuanda İngiltere’deki hiç bir girişim büyüyemez. Eğer böyle bir süreç içerisindeyseniz durun ya da buna mutlaka ihtiyacınız varsa Almanya’ya gidin.

Kaynak: TechCrunch

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...