Okul öncesi yaş grubundaki çocuklara yönelik yerli iPad kelime oyunu Alfabem

Ne kadar titiz anne babalar olmaya çalışsak da evdeki teknolojik aletler mutlaka çocukların ilgisini çekiyor.

Televizyon başında donup kalmalarındansa teknolojiyle haşır neşir olsunlar ve ebeveynlerine biraz nefes aldırsınlar diye akıllı telefonlarımızı ellerine tutuşturuyor ya da varsa evdeki tabletle oyalandırıyoruz. Henüz okuma yazma bilmeyen çocukların dahi cep telefonu ve tablet kullanma yetenekleri bizi hayretlere düşürüyor.


Çocukların MineCraft çılgınlığına yakalanmadan hemen öncesinde ve söz dinleyebileceği belki de son anlarda onlar için yazılmış, eğitimlerine katkıda bulunabilecek pek çok uygulama bulmak mümkün.

Okul öncesi yaş gurubu için Ubit tarafından geliştirilmiş ücretsiz Alfabem uygulaması işte bunlardan biri.

Alfabem çocukların kelimeleri ve harfleri okumalarını ve doğru kullanmalarını eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Uygulamada her harfle ilgili birden fazla kelime sesli okunuşları ve ilüstrasyonları ile birlikte yer alıyor. Harflerden birine dokunulduğunda ilgili kelimelerden biri rastgele ekrana geliyor. Günlük ev ortamında bulunan, karşılaştırması için gerçeğini gösterebileceğiniz nesnelerden oluşan bu kelimeleri meydana getiren harfler hem düzgün sırada hem de karışık olarak ekranda beliriyor. Düzgün haline bakılarak karışık harfler doğru kutulara yerleştirildiğinde alkışlar eşliğinde tebriği hak etmiş oluyorsunuz.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...