Seul’ün yeni trafik levhaları yürürken mesajlaşanlar için uyarıyor

Seul trafik işaretleri

Güney Kore’nin başkenti Seul‘de şehir yönetimi yürürken cep telefonlarıyla mesajlaşanlar için yaya ve trafik uyarı levhaları hazırladıklarını duyurdu. Bu levhalar yakında başkentin beş ayrı bölgesinde yaygın olarak kullanılmaya başlanacak.

Ülkedeki ulusal polis teşkilatı ile ortak çalışma yapılarak hazırlanan bu düzenlemeyle çocuklar başta olmak üzere, genç ve yetişkin telefon kullanıcılarının güvenliği hedefleniyor.


Seul’ün beş yoğun bölgesi Hongdae, belediye binası, Yonsei Üniversitesi, Jamsil İstasyonu ve bir zamanların meşhur şarkısında geçen Gangnam semti olarak tespit edilmiş.

Toplam 50.8 milyon nüfusa sahip Güney Kore 2016’da yayınlanan Pew Research Center‘ın raporuna göre en çok akıllı telefon oranına sahip ülke olarak geçiyor. Dünyanın sayılı üreticilerinden LG Electronics genel merkezi bu şehirde olması ve ayrıca Samsung Electronics‘in ülkenin kuzeyindeki Suwon bölgesinde bulunması bu rapordaki sonucun bir tesadüf olmadığını gösteriyor.

Maalesef yürürken mesajlaşma fenomeni toplu taşıma araçlarını düzenli kullananların yabancı olmadığı bir durum. Olası kazaları engellemek için Asya, Avrupa ve Amerikada pek çok şehirde benzer uygulamalar kullanılıyor.

2013’de Tokyo’daki bir telefon şebekesi firması bütün yürüyen merdivenlere “yürürken mesajlaşmak tehlikelidir” şeklinde uyarılar yazdırmıştı.

Almanya Augsburg’da kaldırım üzerinde mesajlaşma sırasında yere bakan insanlar tarafından görülebilecek şekilde gömülü trafik ışıkları denendi.

Amerika Salt Lake City’deki Utah Valley Üniversitesi’nde spor salonuna yürürken mesaj atanlar için ayrı bir yol güzergahı düzenlenmişti.

Ülkemizde bu sorunun biraz daha büyük versiyonu ile karşı karşıyayız. Yürürken mesajlaşanlar olduğu kadar maalesef trafikte seyrederken yahut sıkışık trafikte gıdım gıdım ilerlerken pek çok sürücünün mesajlaştığı veya konuşma dışında telefonu kullandığı bir gerçek. Yetkililerden evvel aklı selim sahibi sürücü ve yayaların bir önlem alması gerekiyor.

Kaynak: TechCrunch

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...