Canlı yayın desteği şimdi YouTube mobil uygulamasında, peki Qik’i hatırlayan var mı?

Canlı yayın desteği veren uygulamalar çoğaldı. Periscope’la başlayan maceraya en son Facebook’tan sonra Tumblr da katılmıştı.

Gerçi YouTube bunlardan çok daha önce -2008’de- platform üzerinden canlı yayınlara başlamıştı ama bunu mobil uygulama ile yapma imkanı yoktu. Dün yapılan açıklamada artık mobil uygulama sayesinde YouTube üzerinden canlı yayın yapılabileceği ifade edildi.


Uygulamada görünüş olarak Periscope’a benzeyen bir arayüz kullanılıyor. Yayın sırasında kullanıcılar mesaj bırakabiliyorlar ve bu mesajlar ekranın solunda görünüyor.

Canlı yayın özelliği şimdilik sadece The Young Turks, AIB, Platica Polinesia, SacconeJolys, ve Alex Wassabi kanallarına açılmış. Kısa sürede daha geniş bir kitle için de geçerli olacak.

Peki Qik’i hatırlayan var mı?

Cep telefonuula canlı yayın imkanı veren ilk uygulama olarak 2015’de Twitter’ın satın alarak geliştirdiği Periscope’u biliyoruz. Fakat bundan çok daha öncesi var: Qik!

Ramu Sunkara, Bhaskar Roy ve Nikolay Abkairov in 2007’de kurdukları Qik uygulaması cep telefonu ile canlı yayın imkanı veriyordu. O zamanın alternatiflerinden Windows Mobile ve Symbian işletim sistemleri için uygulamaları mevcuttu. Her Qik kullanıcısının özel bir kanal adresi vardı ve bu adres üzerinden daha önce kaydedilmiş videolar ve o sırada canlı yayınlanan videolar izlenebiliyordu.

2011’de Skype 150 milyon dolara Qik’i satın aldı Nisan 2014’de bütün servislerini kapatıp Ekim 2014’de Skype Qik olarak yeniden başlattı. iOS, Android ve Windows Phone uygulamaları piyasaya çıktı. Bu yılın şubat ayında Skype’ın sahibi Microsoft bütün Qik servislerini kapatma kararı aldı. Uygulamanın bazı özellikleri Skype’e entegre edildi.

Skype_Qik_screenshot

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...