WhatsApp günde 100 milyon çağrıya ulaştı

Şubat ayında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp dünya çapında 1 milyar kullanıcıya ulaşmıştı. Şirketin blogunda yer alan bilgiye göre bu hafta WhatsApp üzerinden sesli görüşme sayısı günde 100 milyonu aştı. Bu saniyede 1100 çağrı demek.

Asıl dikkat çeken nokta sesli görüşmenin WhatsApp için yeni sayılabilecek bir özellik olması. Şirket bu özelliği 2015’de ilk önce Android sürümü için duyurmuştu daha sonra iOS sürümüne de bu özellik getirildi. Bu tarihlerde WhatsApp 800 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahipti ve global SMS mesajlarından daha fazla mesaj WhatsApp üzerinden iletiliyordu.


Microsoft’un 12 yaşındaki Skype‘ı kullanıcılarının günde 3 milyar dakika sesli görüşme yaptığı söyleniyor. Bu büyük bir sayı fakat görüşme adetini değil görüşme süresini ifade ediyor. WhatsApp ise görüşme adedini öne çıkarıyor. Microsoft ayrıca Skype’ın ayda 300 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor.

Facebook geçtiğimiz Nisan ayında Messenger uygulamasının 900 milyon kullanıcıya ulaştığını belirtmişti. Ayrıca geçen bahar global VOIP çağrılarının %10’una ulaştıkları ifade edilmişti.

Kaynak: TechCrunch

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...