Yeni App Store değişiklikleri geliştirici ve kullanıcılar için ne anlama geliyor – analiz

App Store değişiklikleri ne anlama geliyor

Geçtiğimiz günlerde App Store’un baştan aşağı yenileneceği duyurulmuştu. Peki bu yenilikler geliştiriciler ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Aşağıdaki yazı Mashable editörlerinden Christina Warren’ın bu konudaki analizinden çevirilerek hazırlanmıştır.


App Store’a büyük değişiklikler geliyor. Bu sonbaharda geliştiriciler Google’ın yaptığı gibi App Store aramalarında öne çıkmak için anahtar kelimeler satın alabilecek.

Fakat en büyük haber uygulama aboneliğinin bütün kategoriler için gelmiş olması. Bu güne kadar sadece müzik, video (Netflix, Spotify) ve gazete (New York Times) tarzı uygulamalarına abonelik imkanı tanınıyordu.

Apple şimdi bütün geliştiriciler için baraj kapaklarını kaldırıyor.

Bu yenilik mobil yazılımlar için büyük bir şans olacaktır. Bugüne kadar mobil uygulamalar “bir kere öde ve indir” ya da “önce indir sonra bir özelliği aktif hale getirmek için -mesela reklamları iptal etmek için- ödeme yap” şeklinde çalışıyordu.

Tipik olarak uygulamaların bir kerelik maliyetleri vardı. Apple’ın fiyatları yükseltmek için bir mekanizması yoktu. Bu durum geliştiricileri bir karar vermeye itiyordu. Ya güncellemeleri ve uygulamadaki büyük yenilikleri uygulamayı satın almış bütün kullanıcılara ücretsiz sunacaklardı ya da büyük değişiklikler olduğunda uygulamanın yeni sürümünü ayrı bir uygulama olarak App Store’a yükleyecekler ve eski müşterilerinden bunu satın almalarını ümit edeceklerdi.

Uygulama aboneliği fiyatlandırma konusundaki bütün sorunları çözmüyor ancak geliştiricilere daha fazla seçenek sunuyor. Mesela Microsoft veya Adobe’un masaüstü uygulamalarda yaptığı gibi geliştiriciler bir uygulamayı aylık veya yıllık abonelik fiyatıyla sunabilecekler.

Geliştiriciler için bu ne anlama geliyor?

Macworld‘den Glenn Fleishman’ın uygulama aboneliğinin nasıl çalışacağı konusunda iyi bir izlenimi var, en azından şimdilik.

Fakat şimdiden geliştirici ve kullanıcılar için pek çok açık uclu soru var.

Geliştiriciler için iyi haber, abonelik özelliğinin her kategoriye gelmiş olması.. Mesela bir hava durumu uygulaması yaptığınızda, ya da daha karmaşık web servislerine bağlı bir uygulama yaptığınızda abonelik ücreti talep edebilirsiniz.

Fakat Apple kendi web sitesinde bu iş modelinin bütün uygulamalar için uygun olmadığını açıkça belirtti.

Apple şunu demektedir:

Başarılı bir uygulama aboneliği için sürekli desteklenen bir hizmet sunulması, sık sık içerik geliştirilmesi veya özellik eklenmesi gereklidir. Düzenli olarak içeriği güncellenen ya da büyük bir koleksiyona erişim izni vermek prensibiyle çalışan uygulamalarda abonelik yararlı olacaktır. Aboneliğin amacı tüketiciye sürekli yararlanabilecekleri bir fayda ve keyif deneyimi sunmaktır.

Geliştiriciler için “uygulama içinde satın al” veya “bir kere satın al” modelinden “abonelik” modeline geçiş bir gecede olabilecek bir iş değildir. Geliştiriciler sürüm döngülerini ve kullanıcıların uygulamaları nasıl kullandıklarını yeniden değerlendirmeleri gerekir

Geliştiricilerin bu yeni durum konusunda ihtiyatlı olmaları gayet mantıklı olacaktır.

Readdle isimli iOS ve Mac yazılımları üreticisi bir firmanın pazarlama başkanı Denys Zhadanov abonelik konusundaki bazı düşüncülerini Medium’da paylaştı.

Şöyle diyor:

Abonelik eğer uygulamanız tüketici için yüksek bir değeri tekrar tekrar üretiyorsa işe yarar. Örneğin nadiren kullanılan Scanner Pro gibi uygulamalar abonelik mantığına hiç uygun değildir.

Zhadanov iyi bir noktaya değindi. Zaman zaman kullanılan uygulamalar için abonelik iyi bir yöntem değil. Ama bilhassa profesyonellere yönelik hazırlanmış her gün kullanılan verimlilik uygulamaları için faydalı olabilir.

Kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Uygulama aboneliğinin nasıl çalışacağına dair bir sürü açık soru var ve Apple bunu önümüzdeki WWDC etkinliğinde geliştiricilerle görüşeceğini belirtti.

Şuanda en büyük soru, abonelik devam ettirilmediğinde uygulamaların nasıl çalışacağı ile ilgili. Mesela Netflix abonelik yenilenmediği müddetçe içeriğe erişim izin vermez ama dergi uygulamaları abonelik yenilenmese de genelde eski sayılara erişim konusunda ses çıkarmaz.

Aboneliğin bozulma sürecini Apple’dan öğreneceğiz. Belki de bu süreç tamamen geliştiricilerin insiyatifinde olacaktır.

Diğer bir soru da tabi ki bu abonelik modelinin kullanıcılar için daha fazla ödeme zorunluğu anlamına gelip gelmediğidir.

Bu hafta MashTalk‘ta Mashable baş muhabiri Lance Ulanoff’la abonelik modelinin tüketiciler üzerindeki etkisini tartıştık. Ben eğer sürdürülebilir bir ekosistem varsa ancak bu şekilde geliştiriciler kalite uygulamalar yapabilir fikrini savundum. Bu da tüketici olarak abonelik ödemek zorunda kalacağım anlamına geliyor.

Lance’in korkusu ise yıllardır keyifle kullandığı uygulamalara şimdi daha fazla para ödemek zorunda kalacak olması. Ayrıca mevcut kullanıcıların ömür boyu sınırsız kullanım hakkına sahip olması gerektiğini savunuyor.

Apple bloggerı Michael Rockwell Lance’ın bazı endişelerini paylaşıyor.

Şöyle diyor:

En büyük korkum geliştiriciler sürekli abonelik isteyecekler ve uygulamaları kullanmaya devam edebilmek için mantıksız bir şekilde aylık ödeme yapmak zorunda kalacağım. İdeal dünyada -en azından benim için- kaliteli verimlilik uygulamaları bugünkü fiyatlarına denk yıllık bir ücret talep edecektir.

Bir kaç ay önce uzun zamandır Mac/iOS yazılımları geliştiren Smile firması TextExpander isimli uygulamasının fiyatını bir kerelik ücret modelinden abonelik modeline çevirdi. Kullanıcılardan anında tepki geldi. Çok güçlü bir tepki aldıkları için firma fiyatları tekrar eski haline çevirdi.

Uygulama yorgunluğu modası düzelir mi?

Tabi ki en büyük soru; bu değişiklikler App Store’daki uygulama yorgunluğunu tersine çevirebilir mi olacaktır.

Çarşamba günü Recode‘dan Peter Kafka kullanıcıların artık daha az uygulama indirdiklerine dair bir rapor yayınladı. Aslında ortalama bir kullanıcının bir ayda yeni bir uygulama indirme sayısı sıfır!

Bu geliştiriciler olduğu kadar Apple için de bir problem. Apple son sekiz yılda geliştiricilere 40 milyar dolar ödemesiyle ve uygulama ekosisteminin farklı sektörlerde büyümesiyle gurur duyuyor.

Eğer tüketiciler kitleler halinde yeni uygulamalara kulak tıkarlarsa ne olur? Geliştiriciler App Store ve diğer platformlara uygulama yazmak için teşviklerini kaybederler.

Zaten Apple Watch geldiğinde geliştiricilerin ilgisinin azaldığını gördüm. Apple’ın yaptığı değişiklikler -bilhassa AppStore’daki reklamlı aramalar- geliştiricilere uygulamalarını daha ön plana çıkarmaları için yardımcı olacaktır ve bu iyi bir şey. Yine de satılan, geliştirilen ve pazarlanan uygulamalar için büyük bir sıfırlanmanın ortasında olup olmadığımızı merak ediyorum.

Önümüzdeki WWDC’de geliştiricilere yaklaşımlarının nasıl değişeceğini, abonelik sisteminin daha sürdürülebilir bir ekosistem için iyi bir yol olup olmadığını sormayı planlıyorum.

 

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...