Xiaomi, Android telefonlarında ayarlar menüsünde bile reklam gösteriyor

Çinli akıllı telefon şirketi Xiaomi, Verge’ye yaptığı bir açıklamada neredeyse tüm telefonlarında bulunan MIUI kabuk uygulamasında “göze batmayan” reklamlar gösterildiğini kabul etti.

Şirket, açıklamada şöyle demişti:


“Reklam, şirketin iş modelinin önemli bir bileşeni olan Xiaomi’nin İnternet hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu şekilde devam edecek. Aynı zamanda, reklamları kapatmak için seçenekler sunarak ve reklamların nerede ve ne zaman görüneceğini ayarlama da dahil olmak üzere reklamcılık konusundaki yaklaşımımızı sürekli olarak geliştirerek kullanıcı deneyimini destekleyeceğiz. Felsefemiz, reklamların dikkat çekici olmaması ve kullanıcıların her zaman daha az öneri alma seçeneğine sahip olmasıdır.”

Son birkaç gün içinde, Reddit ve Twitter’daki pek çok Xiaomi kullanıcısı, MIUI tabanlı uygulamalarda bol miktarda reklam bulunduğunu belirtti; Ayarlar menüsünde bile reklam çıkabiliyor. Şirket, reklam önerilerini ayarlarla devre dışı bırakmak için bir seçenek sunuyor, ancak kullanıcılar, söz konusu seçenek kapatıldıktan sonra bile reklamların görüntülenmeye devam ettiğini belirtiyor. Birçoğu, MIUI Sistem Reklamları (MSA) uygulamasını kaldırarak reklamlardan kurtulmaya çalışıyor olsa da, sorunun çözülüp çözülmediği henüz belli değil.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...