Araştırmacılar gerçek 3D hologram görüntü oluşturdu: Optical Trap Display

Yıldız Savaşları’nın en akılda kalıcı sahnelerinden Prenses Leia’nın hologram görüntüsünü oluşturacak teknoloji aradan yıllar geçmesine rağmen gerçek manada elde edilemedi. Ta ki Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmacıların çalışmaları neticelene kadar. Optical Trap Display adı verilen teknoloji gerçek manada 3 boyutlu hologram görüntüyü üretmeyi başardı.

Gerçek manada deniyor, çünkü bugüne kadar yapılan diğer çalışmalarda lazer ışığını yansıtacak prizma gibi bir yüzey kullanılıyor ve görüntü bu prizmanın içerisinde yansıyordu. Optical Trap Display teknolojinde tıpkı eski CRT televizyonlardaki gibi elektromıknatısların elektron ışınını yönlendirmesi prensibine dayanıyor.


Şimdiye kadar kelebek, prizma, hareketli halkalar ve Prenses Leia’a ait bir görüntüyü gerçek üç boyutlu hologram olarak üreten ekip şimdilik kaba ve küçük olan bu görüntülerin ilerde daha iyi olacağını ancak yine de filmlerdeki kadar gerçekçi olamayacağını belirtiyor. Çalışmanın daha çok tıbbi alanlarda devrimsel nitelikte imkanlar sunacağı düşünülüyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...