Alman yetkililer: Tesla “otopilot” demekten vazgeçsin!

Bir kaç gün önce Alman Federal Motorlu Taşıtlar Kurumu bir mektup göndererek Tesla şirketini “otopilot” özelliğinin sürüş asistanı olarak görev yaptığı ve sürücünün yerini almadığı konusunda uyardı.

Reuters kaynaklarına göre Alman hükümeti insanların yanlış anlamasının önüne geçmek için şirketin reklamlarda otopilot kelimesini kullanmamasını istiyor.


İşin doğrusu; Tesla otomobilleri şehirde kendi başlarına dolaşmıyor… henüz! Bu nedenle Almanlar haklı gibi görünse de Tesla yetkilileri “otopilot” kelimesinin yıllardır havacılık sektöründe uçuş sırasında pilota yardımcı olan sistemleri ifade ettiğini belirtiyor. Şirket ayrıca sürücülerin mutlaka yola dikkat etmeleri gerektiği hususunu her zaman açık bir dille ifade ettiklerini belirtiyor.

Otonom otomobillerin ilerleme sürecinde Tesla Ceo’su Elon Musk’un başı öne biraz eğik. Geçtiğimiz yıllarda 2018’de tamamen otonom araçların hazır olacağını öngörmüştü ancak sonraları bu görüşü savunmaya devam edemedi. Yine de Tesla otomobilleri otomatik olarak sabit bir hızla seyahat, sinyal verildiği yöne doğru şerit değiştirme ve paralel park gibi konuları gayet sorunsuz bir şekilde çözebiliyor. Son yazılım güncellemesiyle sürücü sürekli olarak ellerini direksiyondan çekiyorsa araç otopilot modunu pasif hale getiriyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...