Strava fitness uygulaması ABD üslerinin haritasını ortaya çıkardı

Kullanıcıların yürüyüş rotalarını ısı haritası şeklinde gösteren Strava fitness uygulaması ABD askerleri tarafından da kullanıldığı için Amerikan üslerinin detaylı haritalarının ortaya çıkmasına sebep oldu.

ABD askeri yetkilileri, kullanıcıların spor faaliyetlerini gösteren kablosuz cihazların ve uygulamaların kullanımıyla ilgili kuralların gözden geçirildiğini söyleyerek, dünya genelindeki askeri tesislerin yerlerini açıkladığı anlaşılan Strava uygulamasındaki ısı haritası özelliğiyle ilgili gizlilik kaygılarını dile getirdiler.


Geçen hafta sonu Avustralyalı öğrenci Nathan Ruser, Strava kullanıcılarından gelen yürüyüş rotalarının Afganistan, Irak, Somali ve Suriye gibi ülkelerde pek çok ülkenin askeri üsleri ve diğer tesislerinin haritalarını tespit etmeyi mümkün kıldığını fark etti.

ABD askeri basın bürosunun Washington Post’a yaptığı açıklamada gizlilik sınırından dolayı uygulama ve cihazların gizlilik ayarlarıyla ilgili mevcut kuralların gözden geçirildiği ve üslerdeki komutanların bu kuralları uygulamaya çağırıldığı söylendi.

Strava’nın ısı haritalarının ne kadar hassas bir şekilde aktif askeri üslerin varlığını vurguladığının ortaya çıkmasına rağmen Strava yetkilileri konuyla ilgili henüz herhangi bir yorum yapmadı.

Şirket, geçen yıl küresel ısı haritasının en son sürümünü piyasaya sunduğunda ellerindeki 27 milyar kilometreden fazla veriyle dünyanın en sık kullanılan spor noktalarını gösteriyordu.

Mobil uygulamalardaki gizliliğin ne gibi sorunlar ortaya çıkarabileceği konusunda Strava önemli bir ders olacak gibi görünüyor.

Kaynak: TechCrunch

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...