TensorFlow AI 10 dolarlık web kamerasını Microsoft Kinect’e dönüştürüyor

İki yapay zeka uzmanı 10 dolarlık bir web kamerasını Microsoft Kinect gibi bir hareket izleme sistemine dönüştürdü. Skeletron olarak adlandırılan bu sistem Or Fleisher ve Dror Ayalon tarafından Google’ın oluşturduğu TensorFlow AI isimli açık kaynaklı yapay zeka kütüphanesi ve popüler oyun motoru Unity kullanılarak geliştirildi.

Hareket izleme sistemleri genellikle pahalı kameralar, üst seviye bilgisayarlar ve oyuncunun üzerine yerleştirilmiş küçük plastik toplarla yapılır. Bu projeyle birlikte çekmecenizde duran ve on yıllardır kullanmadığınız web kamerası bu işin altından kalkabilecek gibi görünüyor.


 

Yapay zeka teknolojisinin hareket izleme sistemlerinde kullanılması yeni bir şey değil. Artık mazi olsa da Microsoft Kinect de bu iş için yapay zeka kullanıyordu. Her ne kadar deneysel olsa da Fisher ve Ayalon’un yapay zeka kullanarak ortaya koydukları gerçek zamanlı hareket izleme sisteminin popüler bir oyun motoruyla birlikte kullanılabilir halde olması ve bütün bunları ucuz donanımlarla gerçekleştirmesi gerçekten heyecan verici görünüyor.

İlerde açık kaynak kodlu olarak yayınlanacak olan bu proje sadece oyunlarda değil sayısız endüstri alanlarında da önemli işler başarabilir. Nörolojik rahatsızlıkların araştırılmasında ve ortopedik rehabilitasyona pahalı donanıma gerek kalmadan hareket ve yürüyüş analizleri oluşturulabilir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...