Türkiye’nin Otomobili görücüye çıktı

Yıllardır beklenen hayal nihayet gerçek oluyor. 58 yıl sonra Türkiye’nin Otomobili tekrar sahnede yerini aldı. Bugün Gebze Bilişim Vadisi’nde yapılan törenle tanıtılan otomobiller hayranlık uyandırdı.

2017’de beş babayiğitin bir araya gelmesiyle kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Gurubu (TOGG) 2 yıllık bir çalışmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle bugün C-SUV ve C-Sedan segmentinde iki prototip aracın tanıtımını yaptı.


Günlerdir büyük bir ilgiyle beklenen araçlar harika tasarımlarıyla göz doldurdu. Pek çok global otomobil markası için tasarımlar yapan İtalyan Pininfarina imzalı tasarımlar rakiplerini zorlayacak çizgilere sahip.

Tamamen elektrikli olarak tasarlanan araçlar baz modellerde 300 km, maksimum 500 km menzil sunuyor. Ayrıca araçlar hızlı şarj desteği sayesinde 30 dk’da %80 kapasiteye ulaşabilecek.

TOGG iki ayrı donanım seçeneği sunuyor. Birincisi; arkadan itişli ve 200 beygir gücünde olup 0-100 hızlanması 7.6 saniye olarak açıklandı. Diğer seçenek 4×4 çekişli ve 400 beygir gücünde olup 0-100 hızlanması 4.8 saniye olarak açıklandı. Her iki donanım seçeneğinde azami hız yazılımsal olarak 180 km/s olarak sınırlandırılmış durumda.

Aracın iç kabini fütürist bir tasarıma sahip. Direksiyonun arkasındaki gösterge yana doğru bütün konsol boyunca devam eden devasa bir ekran görünümünde. Ayrıca ortada havalandırma ızgaralarının altında da büyük dokunmatik bir ekran mevcut. TOOG CEO’su Gürcan Karakaş’ın sunumda yaptığı açıklamalara göre “otobilden fazlası” olarak tasarlanan araçlar “Nesnelerin İnterneti” teknolojisiyle evinizdeki akıllı cihazlarla iletişim kurabilecek.

TOGG otomobilleri rakibi Tesla’daki gibi gövdeye gömülü gizli kapı kollarına sahip. Ayrıca dijital ayna da araçların sahip olduğu bir başka önemli özellik. Bu sayede hem sürtünme azaltılmış hem de yağmur kar gibi olumsuz koşullarda görüşün bozulmasından daha az etkilenen, bilgisayar destekli ve daha geniş bir görüş alanı sunulmuş oluyor.

Otomobillerin üretilmesi için kurulacak fabrikanın yeri de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Bursa Gemlik’de silahlı kuvvetlere ait 4 milyon m2’lik arazinin 1milyon m2’lik bölümü bu fabrika için tahsis edildi. Erdoğan, 2022’de seri üretime geçilmesi planlanan otomobiller için global rakiplerin yaptığı gibi “ön sipariş” uygulamasının yapılabileceğini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Otomobili’ni test etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tören sonrasında test edilen araçlar sosyal medyada büyük bir ilgiyle takip edildi. Bu satırlar kaleme alınırken #yerlioto hastagi ile 185 bin, #TurkiyeninOtomobili hastagi ile 132 bin, #TOGG hastagi ile 34 bin twit atılmış durumdaydı.

Türkiye’nin Otomobili sosyal medyada büyük ilgi gördü

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...