Tarayıcınızda basit elektronik projeler oluşturup, programlamak ve çalıştırmak için 3D simülatör: withdiode.com

Elektronik ekipmanlar son zamanlardaki döviz fiyatlarından nasibini alan ürünler arasında. Hemen hepsi ithal olduğu için dolar bazlı fiyatlarla baş etmek zor. Fakat withdiode.com web sitesi içinizdeki hacker’ın üzülmesine fırsat vermeyecek kadar güzel bir simülatör sunuyor. Üstelik ücretsiz.

Diode firmasının geliştirdiği withdiode.com tarayıcıda çalışan, 3D olarak tasarlanmış bir elektronik simülatör. Ücretsiz üye olunabilen bu sitede Arduino Uno, breadboard, direnç, kondansatör, transistör, led, 555 Timer, switch, pil ve kablolarla hobi elektroniği devrelerinizi geliştirip sanal Arduino kartınızı programlayabilir ve browser üzerinde çalıştırabilirsiniz.


3D objeleri çok gerçekçi olarak hazırlanmış olan simülatörün kullanımı oldukça kolay. Objeleri fare yardımıyla kolayca sürükleyip çevirebiliyorsunuz. Objelere zoom yapmak mümkün. Devre çalıştığında ekipmanlar üzerindeki gerilimleri görmek de çok faydalı oluyor.

Sanal arduino kartınızı simülatör üzerinde programlayabiliyorsunuz.

Simülatörde geliştirdiğiniz projeleri kaydedebilir, paylaşabilir ya da başkalarının geliştirdiği kodları fork’layarak üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Diode’un kurucusu Kenneth Cassel’in sosyal medyada paylaştığı aşağıdaki mesaja göre platform üzerinden her simülatör çalıştırıldığında Cassel’in masasındaki bu minik mavi led yanıp sönüyormuş.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...