Mercedes kafa karıştıran otonom otomobil reklamını geri çekti – video

Mercedes 2017 model E-class sedan otomobile ait reklamını eleştirmenlerin değindiği yanlış anlaşılabilecek hususlardan sonra geri çekti. Reklam videosunda göreceğiniz üzere E-class sedan Mercedes’in konsept otonom aracını geçiyor ve “Dünya gerçekten kendi kendine giden otomobillere hazır mı? Hazır ya da değil, gelecek burada” sesi duyuluyor. Bu esnada E-class sedanın sürücüsü ellerini direksiyondan bırakıyor ve araç ilerlemeye devam ediyor.

Sorun şu ki E-class sedan bir otonom otomobil değil! Sadece “Drive Pilot” isimli ülkemizde genel olarak “hız sabitleyici” olarak bilinen, bunun çok daha gelişmiş versiyonu olan “seyir kontrolü” (cruise control) ve otomatik direksiyon özellikleri barındıran bir sürüş asistanı sistemine sahip.


Automotive News‘e göre Consumer Reports ve Otomobil Güvenlik Merkezi gibi araç güvenliklerini sorgulayan firmalar FTC’ye (Federal Trade Commission / Federal Ticaret Komisyonu) bu konuda bir yanıltma olup olmadığının araştırılması için başvurunca Mercedes malum reklamı komple kaldırma kararı aldı.

Mercedes tarafından şu şekilde bir duyuru yapıldı:

“Yeni 2017 E-class otomobilimiz kazasız gelecek vizyonumuz için büyük bir adımdır.  2017 E-class’ın temsil ettiği bu adımı küçültecek piyasadaki hiç bir kafa karışıklığını istemeyiz.”

Firma YouTube kanalında yayınlanan videoyu çoktan kaldırdı ancak Automotive News bu haberde yer alan bir kopyasını alabildi.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...