Apple ve Foxconn Hindistan’da iPhone üretecek

Uzun zamandır Hindistan’da varlık oluşturmaya çalışan Apple ülkenin şirketleri ve perakendecileri zorlayan sıkı şartlarıyla boğuşuyordu. Öyle ya da böyle yasal olarak çelişkili raporlar karşısına çıksa da Apple’ın bazı noktalarda mağaza açmasına izin verilecektir. Ancak şirket burada sadece perakende mağazaları değil üretim varlıkları da oluşturmak istiyor.

Hindistan genel olarak perakende yapacak firmaların ürünlerinin bir kısmını ülkede üretmeyi şart koşuyor zaten. Apple bu şartı zaten karşılayabileceğini belirtmişti. The Economic Times’in yayınladığı raporda Apple, telefonlarını ürettirdiği Foxconn firmasıyla anlaşarak önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Hindistan’da iPhone üretebilecekleri yer alıyor.


Aslında bu iddia ilk kez ortaya atılmadı. Bu yılın başlarında da Foxconn’un Hindistan’da 10 milyar dolarlık üretim planları olduğu rapor edilmişti ancak herhangi bir şey olmamıştı. Bugün ise Apple’ın kendisi Foxconn’dan böyle bir talepte bulunarak Hindistan’da iPhone üretmek istiyor.

Avrupa Birliği’nden 13 milyar Euro gibi devasa vergi cezasına çarptırılan Apple’a Türk makamlarından da Twitter üzerinden ülkemize vergi avantajlarından yararlanabileceği yatırım yapmaları için mesajlar gönderilmişti.

Bu gün Türkiye saatiyle 20.00’de yeni iPhone modelini tanıtacak olan şirketin ülkemizde yatırım yapması için yetkililerimizin sadece sosyal medya üzerinden mesaj göndermekle kalmayıp daha ciddi adımlar atmasını diliyoruz.

Kaynak: 9to5mac

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...