Geliştiriciler için film tadında belgesel: Vue.JS’in başarı hikayesi

Açık kaynaklı popüler Javascript framework’ü Vue.Js‘in Çinli geliştiricisi Evan You’nun başarı hikayesi belgesel oldu.

Honeypot isimli YouTube kanalının hazırladığı film tadındaki belgeselde Evan You’nun Google’da başlayan ve sonunda tam zamanlı olarak kendi açık kaynaklı projesi için çalışmaya uzanan yolculuğu anlatılıyor.


34 dakikalık belgesel You’nun pek çok geliştiricinin hatırlayacağı farklı bir “to-do” uygulaması olan Clear Todos‘u web teknolojileri kullanarak klonlaması ve sonrasında Hacker News’de bunun duyulması ile başlayan macerası ile başlıyor.

Evan You, VueJS’in geliştiricisi
Evan You’nun ilk başlarda web teknolojisi kullanarak klonladığı mobil uygulama: Clear Todos
Evan You’nun yaptığı çalışma Hacker News’da duyulunca işler değişiyor.

Javascript ile yaptığı bu web uygulaması sayesinde Google yetkilileri tarafından farkedilen You, Google Lab’ın beş kişilik ekibine katılmak için davet edilir. Henüz bir CV bile hazırlamadan Google’dan gelen iş teklifini kaçırmayan You zaten yaşadığı şehir olan New York’da Google için çalışmaya başlar.

Yaptığı çalışmalarda işlerini kolaylaştıracak, kullanması kolay bir Javascript framework’e ihtiyaç duyan You, aradığını bulamayınca kendi framework’ünü geliştirmeye karar verir.

Açık kaynaklı popüler bir yazılımı geliştirmek You için doğrudan bir gelir kaynağı olmaz ancak bu sayede ikinci çalıştığı yer olan Meteor şirketinde işe başlar. VueJS ile yaptıkları sayesinde sıradan bir iş görüşmesi olmaksızın doğrudan işe alınan You kişisel olarak Vue’yi geliştirmeye devam eder. Bu noktada PHP dünyasının popüler framework’lerinden Laravel’in geliştiricisi Taylor Otwell, VueJS’in ne kadar kolay öğrenilebildiğine dair bir tweet paylaşınca Laravel topluluğu tarafından farkedilir.

Laravel PHP Framework’ünün geliştiricisi Taylor Otwell, VueJS’in ne kadar kolay öğrenilebildiğine ve güzel bir web sitesine sahip olduğuna dair mesaj paylaşınca Laravel topluluğu VueJS’le tanışmış oldu.

Evan You, sonrasında konferanslarda boy göstermeye ve VueJS’i anlatmaya başlar. Giderek topluluğu büyümekle beraber projenin arkasında tek bir kişinin çalışması ve projenin henüz başlangıç seviyesinde olması geliştiriciler için pek sürdürülebilir gelmeyince ekibe başkaları da katılır ve iyi hazırlanmış bir dökümanla birlikte VueJS 1.0 yayınlanır. VueJS artık Facebook’un React’ı ve Google’ın Angular’ı karşısında üçüncü bir oyuncu olarak hızla popüler olmaya başlar.

You’nun Çinli olması ve VueJS dökümanının ayrıca Çinçe olarak da hazırlanması VueJS’in Çinde’de kısa sürede sevilmesine ve yayılmasına neden olur.

Hali hazırda haftada yaklaşık 2 milyon kere indirilen VueJS web tabanlı yazılımlardan web sitelerine, hatta mobil uygulama geliştirme araçlarına kadar yaygın bir şekilde kullanılıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...