Sihirli ayna değil akıllı ayna: Smart Mirror

Dişlerinizi fırçalarken hava durumunu öğrenmenizi sağlayan ve en basit haliyle çift taraflı ayna arkasında yerleştirilen LCD ekranlarla oluşturulmuş “kendin yap” tarzı ürünler oldukça popüler olmaya başladı. Ancak bu yazıda konu edilen “Smart Mirror” (akıllı ayna) dokunmatik özelliği ile farklı bir konuma sahip.

Ryan Nelwan isimli mühendisin geliştirdiği bu projede kullanılan kocaman ayna dokunmatik bir ekran gibi çalışıyor. Kendi geliştirdiği arayüzü sayesinde bazı kısayolları mevcut. Mesela aynanın sesini kısmak veya artırmak için -kulağa komik geliyor değil mi- iki parmağınızla aynaya dokunup yukarı veya aşağı sürüklemek yeterli.


Ayna üzerinden -uyumlu donanımla- evinizin ısısını değiştirmek mümkün. Bir parmağınızı ekrana sabit tutup diğer parmağınızla dairesel hareket yaparak ısı ayarı yapılabiliyor.

Aynada müzik dosyası çalıp video oynatmak mümkün. Video penceresini aynanın istediğiniz yerine taşıyabiliyorsunuz. Uygulamalar arasında arama yapmak için ekran üzerinde görünen dokunmatik klavyeyi kullanabiliyorsunuz.

Akıllı aynalı bilgisayarlar Microsoft’un bir zamanlar masaları kaplamayı düşündüğü Surface bilgisayarlardan daha kullanışlı ve sevimli görünüyor.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...