Çaycı’dan Türkiye’nin ilk mali onaylı bulut ödeme sistemi: PayPad

Girişimleri tanıtan girişim “Çay Kahve İnsan” YouTube kanalındaki bazı projeleri web sitemizde ara ara duyurmuştuk. Her hafta çarşamba günleri yayınlanan bu videoları düzenli olarak paylaşmaya karar verdik. BT Magazin olarka yerli girişimleri elimizden geldiğince insanlarımıza tanıtmak ve bunların sayısının artmasına yardımcı olmak istiyoruz.

Çay Kahve İnsan’ın bu haftaki yayınında uzun yıllar Amerika’da yaşamış bir bilim adamı olan Veysel Berk‘in Türkiye’ye döndükten sonra açtığı Çaycı isimli kafe zincirinde kullanmak zorunda oldukları ödeme sistemlerinin çok eski ve kullanışsız olması nedeniyle bu sorunu çözmek için başlattıkları yazılımın nasıl bir girişime dönüştüğü anlatılıyor.


Ödeme sistemine geçmeden evvel Çaycı konseptinden de biraz bahsetmek gerek. Ülkemizdeki geçmişi kahve kadar eski olmasa da ondan çok fazla tükettiğimiz çay konusunda farklı markalar duymaya başladık. 80 farklı çay lezzetinden dilediğinizi masanızda demleyen Çaycı İzzet Efendi‘den sonra artık Çaycı’yı da sık sık duyabiliriz. Çaycı her 15 dakikada bir taze çay demlemesi ve her 60 dakikada bir taze simit, pohaça pişirmesi ile biliniyor.

Gelelim Çaycı’dan adeta spin-off şirket şeklinde ortaya çıkan ödeme sistemi PayPad’a.

Spin-off: Bir şirketin nispeten küçük bir bölümünün ayrılmasıyla ortaya çıkan yeni şirketler.

Mağazaya gelen müşterilerin ödeme trafiğini eskilerden kalma Windows CE tabanlı, dokunmatiği düzgün cevap vermeyen, hantal ve pahalı sistemlerle çözmenin zor olduğunu tespit eden Çaycı ekibi günümüz şartlarına uygun iPad üzerinde çalışan, cloud tabanlı, modern ve rahat kullanım sunan bir yapıya geçmenin en doğrusu olduğuna karar verip kendi ödeme sistemlerini kendileri yapmak üzere kolları sıvadılar ve ortaya PayPad çıktı.

Kendi mağazalarında başarılı bir şekilde kullandıkları PayPad ile sadece ödeme trafiğini rahatlatmakla kalmayıp cirolarının da arttığını farkeden ekip online alışverişte kullanılan bazı teknikleri de sistemlerine entegre ettiler. Ödeme sistemlerinde mali onay mekanizması olması gerektiğinden bu konuda teknolojik partner olarak Intel, Arçelik gibi firmalarla ve bazı bankalarla beraber çalışarak PayPad’i Türkiye’nin ilk mali onaylı bulut tabanlı ödeme sistemi haline getirdiler.

PayPad şuanda Çaycı mağazaları dışında 16 farklı firma tarafından da kullanılıyor.

cayci-iphone-ipad

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...