MIT kazara temiz bir döküm yöntemi keşfetti

MIT araştırmacıları yüksek ısıda çalışabilecek bir pil üzerinde çalışırken kazara daha verimli bir metal dökme tekniği keşfettiler. Bu yeni teknik geleneksel döküm tekniğine göre daha ucuz, daha güvenli ve çevreye daha az zarar veriyor.

MIT Malzeme Bilimi Profesörü Donald Sadoway yeni bir yüksek kapasiteli pil testi yaparken denemelerin sarj tutmadığını tespit ettiler. MIT yetkilileri sarj edebilecek bir pil elde etmeye çalışırken iyonik iletken olarak davranan ve deneyde antimoni sülfidin ayrılmasına sebep olan yeni bir elementin deneysel pile eklendiğini gördüler.


 

MIT

Pilin elektrolizi gerçekleştirdiği ve %99.9 saflıkta metal ürettiği ortaya çıktı. Bu durum araştırmacıların dikkatini çekti. Geleneksel döküm yöntemleri büyük miktarlarda sera gazı üreterek çok ciddi boyutlarda hava kirliliğine sebep olurken Sadoway’in kazara bulduğu döküm işlemi ise neredeyse hiç sera gazı üretmemektedir.

Ekip antimonu bakır ve nikel içeren başka testler de yapacak. Sadoway metallerin büyük ölçeklerde işlendiğini ve atmosfere zararlı gazlar saçıldığını belirterek yeni tekniğin hem üretim hem de temizlik bakımından faydalı olduğunu belirtti.

Kaynak: Engadget | Fotoğraf: Ivan Alvarado / Reuters

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...