iPhone Fotoğrafçılık Okulu’ndan herkese lazım olan iPhone kamera ipuçları – video

Akıllı telefonların megapiksellere sığmayan kamera özellikleri iyi bir fotoğraf çekmek için yeterli olmuyor. Her ne kadar sensör çözünürlüğü önemli bir kriter olsa da markaya göre düşük çözünürlüklü bir kamera çok daha iyi işler çıkarabiliyor. Tabi bir de işin teknik olmayan, yetenekle alakalı olan boyutu var.

Emil Pakarklis isimli bir fotoğrafçı uzun yıllardır iPhone ile çektiği fotoğraflarda elde ettiği deneyimi başkalarına da aktarabilmek için iPhone Photography School (iPhone Fotoğrafçılık Okulu) isimli bir web sitesi oluşturmuş.


Maalesef sitenin bütün içerikleri İngilizce olarak hazırlanmış. Yine de videolar doğrudan iPhone üzerinde gösterildiği için oldukça faydalı olabiliyor.

iPhone Fotoğrafçılık Okulu’nda hangi konular yer alıyor?

9 Ana başlık altında onlarca detaylı konunun anlatıldığı ve videolarla desteklendiği bu web sitesinde kompozisyon, ışık, fotoğrafçılık teknikleri, fotoğraf düzenleme, paylaşma gibi ana başlıklar altında pek çok alt konuya ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz.

Aşağıdaki 32 dakikalık videoda iPhone kamerasında şimdiye kadar belki de hiç farkında olmadığınız 7 ayrı özellikten bahsediliyor. Videoyu hazırlayan Emil Pararklis iyi fotoğraf çekmek için son model iPhone sahibi olmak gerekmediğini vurguluyor. iPhone 4 ile çektiği fotoğrafları gördüğünüzde siz de hak vereceksiniz.

Videodaki ipuçları kısaca şöyle:

  • Sahneyi kaçırmadan hızlıca fotoğraf çekebilmek için kilitli ekrandayken kameraya ulaşma fonksiyonu
  • Fokus ve pozlamayı ayarlamak
  • Fokus ve pozlamayı kilitlemek
  • HDR foğraf çekmek
  • Burst Mode
  • Ses tuşu ile fotoğraf çekmek
  • Kulaklık üzerindeki ses tuşları ile fotoğraf çekmek

Bu maddelerden bilhassa en sonuncusunun tripod çekimlerinde çok faydalı olacağını tahmin edersiniz. Her ne kadar iPhone’da ekrandaki butona hafifçe dokunarak fotoğraf çekmek mümkünse de yine de telefonu sallama ihtimali söz konusu olabiliyor. Ancak iPhone ile birlikte gelen kulaklık setinin üzerinde bulunan ses tuşları ile de fotoğraf çekmek mümkün.

iPhone kulaklığı ile fotoğraf çekmek

Sitede ilginizi çekebilecek diğer bir video da iPhone ile başarılı gece çekiminin nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...