MIT’den yeni bir programlama dili: Simit

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı, Adobe, Kaliforniya Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Teksas A&M ve Teksas Üniversitesi iş birliği ile hızlı ve etkin bilgisayar simülasyonları oluşturabilmek için “Simit” isminde yeni bir programlama dili geliştirildi.

Simülasyonlarda farklı fiziksel modeller arasında meydana gelen başarısız sonuçları ortadan kaldırabilecek bu programlama dili eskiye nazaran onda bir oranda kod gerektiriyor.


Simülasyonlarda işin temelinde matrisler yer almaktadır. Simit programlama dilinde programcılar grafik öğeler ile matrisler arasındaki ilişkiyi tanımlamaları yeterli oluyor. Buradaki zaman alıcı pek çok matris işlemi dilin sahip olduğu özellikler sayesinde çok hızlı bir şekilde kotarılabiliyor.

Simit programlama dili simülasyonlar dışında makine öğrenmesi, veri analizi, optimizasyon ve robotik gibi alanlarında kullanılabiliyor. MIT mezunu Fredrik Kjolstad Google’ın PageRank algoritmasında bu dili kullanarak bazı eklentiler yapmayı planlıyor.

Simit’i oluşturuan araştırmacılar bu programlama dilini daha önce kullanılan dillerin sunduğu endişeleri giderecek etkileyici bir başarı olarak görüyorlar.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...