İTÜ BeEngine takımı Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda dünya 2.si oldu

ABD’de her yıl düzenlenen ve Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve konuyla ilgili bazı kurumlar tarafından organize edilen Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda İstanbul Teknik Üniversitesi BeEngine takımı dünya ikinciliği başarısı elde etti.

Doç. Dr. Onur Tunçer‘in danışmanlığında yönetilen İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ve Orçun Bulat Amerika’nın Salt Lake şehrinde düzenlenen 52. Joint Propulsion Konferansı etkinliğine davet edildi. Burada jüri üyelerinin karşısında tasarımlarını sunan ekip ikinci oldu.


Yarışmanın bu seneki konusu T-38 ses üstü eğitim uçağı için alternatif motor tasarımı oluşturmaktı. NASA’nın astronot eğitimleri de dahil, pek çok ülkede ve bizim ülkemizde askeri pilot yetiştirmek için kullanılan bu uçak için kabiliyeti artırılmış, yakıt tüketimi düşürülmüş “art yakıcılı” bir kavramsal bir motor tasarımı gerçekleştirilmesi istenmişti.

Art yakıcılı sitem: Jet motorlarında egzoz gazları üzerine yeniden yakıt püskürtülerek yanmamış egzoz gazlarını yakarak itme sağlayan sistem

be_engine

Kaynak: İTÜ

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...