Klişe stok fotoğraflardan bıkanlar için: Jumpstory

Lisanslı fotoğraf ve video kaynakları reklamcılık başta olmak üzere basılı veya dijital ortamlarda çok kullanılan platformlardır. Büyük bir sektör haline gelen stok fotoğrafçılık (videolar da dahil) teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde dünya genelinde oluşturulan devasa bir kaynağı tüketicinin önüne sunuyor. Hal böyle olunca bir süre sonra hemen her platformda birbirine benzeyen, klişe fotoğraflar görme ihtimali artıyor. İşte bu klişe fotoğraflardan bıktıysanız, size “gerçek” dünyadan kareler sunmayı vadeden bir stok fotoğraf platformu var: Jumpstory.com

Bilhassa internet ortamında fotoğraflar ve videolar gerekli izin alınmadan veya lisans şartlarına uyulmadan kullanıldığında, dijital imkanlarla bu durum kolaylıkla tespit edilebileceği için telif hakkı ihlali nedeniyle yasal sorunlar yaşamak mümkün.


Birçok telif hakkı sahibi, yetkisiz kullanımları tespit etmek için arama motorlarında tersine görsel aramayı kullanıyor ve kullanıcılara gönderilen telif hakkı ihlali bildirimlerinin sayısı bu nedenle büyük bir artış gösteriyor.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için çeşitli yöntemler mevcut. Örneğin ücretsiz stok fotoğraf platformları. Bu platformlar mantık olarak aynı olsa da ücretsiz sunulduğu için tam olarak ihtiyacı karşılayacak kalitede fotoğraflar bulmak zor olabiliyor. Pek çok ücretsiz platform profesyonel ihtiyaçları karşılayabilecek ücretli fotoğraflara da link vererek aslında bir çeşit cazibe noktası görevi üstleniyor.

Jumpstory, stok fotoğraf ve video için ücretsiz platformlar yerine uluslararası telif hakları veya lisanslama konusunda problem yaşamayacağınız aylık 25 dolar sabit ücretle 20 milyondan fazla fotoğraf, 1 milyondan fazla yüksek çözünürlüklü video, 1 milyondan fazla ilüstrasyon ve arkaplan deseni, 500 binden fazla vektör grafik ve 50 binden fazla ikona sınırsız erişim sunuyor.

Jumpstory platformunu diğer rakiplerinden ayıran bazı özellikler şunlar:

  • JumpStory’nin arama araçları, kullanıcılara yalnızca, içerik sahibinin kullanıcılara atıf gerektirmeden en geniş hakların verildiği CC0 görüntüleri sunar.
  • JumpStory, görüntüleri düzenlemenize ve arka planları kaldırmanıza olanak tanıyan araçlar sunar, böylece tanınabilir özellikleri ortadan kaldırabilirsiniz.

14 günlük ücretsiz deneme imkanı ile bu platformun sunduğu imkanları rahatlıkla deneyebilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...