Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri testi geçti

Ülkemizin gurur verici savunma sanayi şirketlerinden Baykar Savunma tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, 11 Eylül’de başlayan ilk uçuş testlerinden başarıyla geçti. Cezeri, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yüksekliğe ulaştı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde yapılan testlerde Cezeri ilk önce güvenlik halatlarıyla bağlı olarak bazı uçuşlar yaptı. Bu ilk uçuşların başarılı bir şekilde icra edilmesinin ardından halatsız uçuşlar yaparak 10 m yükseldi. Akıllı uçuş sistemlerine sahip olan “uçan araba” Cezeri tamamen otonom olarak uçabiliyor.


Cezeri ismi nerden geliyor?

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde testleri yapılan uçan araba Cezeri’nin ismi sibernetik ve robotik ilminin kurucusu olarak kabul edilen Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den geliyor.

Selçuk Bayraktar: “Hayalden gerçeğe…”

Uçuş testi sonrasında Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar şöyle konuştu:

“Yaklaşık 1.5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Araba, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...