Hyundai İzmit’te SUV üretecek

İzmit’teki fabrikasında i10 ve i20 üreten Hyundai bu tesiste B segmentinde SUV üretme kararı aldı. Toyota’nın C segmentindeki crossover modeli CH-R’nin sadece Türkiye’de üretilmesinden sonra 2016’da rekor başarılara imza atan Hyundai da B-SUV ile Türkiye’de üretim yapacak.

Yılda 50 bin adet üretilmesi planlanan araç için firmanın henüz Türkiye’de satılmayan Intrado ve Creta modelleri arasından Türkiye kullanıcısı için daha uygun olan Creta modeli seçildi.


Güney Koreli firma yerli üretim Creta için 2021’i hedefliyor olsa da Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Mong Hyun Yoon Avrupa ve Türkiye’de bu segmente olan ilginin artması nedeniyle bir an evvel üretime geçebilmek için 2019’da Creta’yı İzmit’teki bantlardan indirmek istiyor.

İzmit fabrikasının kapasitesinin 245 bin adet olduğunu belirten CEO, 50 bin adet planlanan yeni model için 400 milyon dolarlık yatırımla yeni kurulacak ikinci bir fabrikada üretim yapmak istediklerini ancak pazarın belirli bölgelerinde düşüş öngörüldüğü için tüm dünyadaki mevcut kapasiteler kullanılarak üretim yapılacağını ifade etti.

1997’den beri Türkiye’de üretim yapan Hyundai Assan, 2016’da üretim ve ihracat rekoru kırdı. Toplamda 230 bin 50 adetlik üretime ulaşan şirket en yüksek üretim rakamına ulaştı. Böylece 43 ülkeye 207 bin 300 araç ihraç ederek 2 milyar dolar ihracat geliri elde etti.

Kaynak: Otopark

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...