Nokia Android ile geri dönüyor

Cep telefonu denince bir zamanların lider markası olan Nokia talihsiz serüvenler dizisini aratmayacak maceralardan sonra Android telefonlarla piyasaya geri dönüyor.

Akıllı telefon piyasası iOS ve Android’in etkisi altına girince Nokia kullandığı işletim sistemi Symbian ile buna ayak uyduramadı. Microsoft Nokia’yı 2013 yılında 7.2 milyar dolara satın aldı. Cep telefonu ve mobil işletim sistemi konusunda zaten çok geç kalan Microsoft bu satıştan umduğu verimi alamayınca Nokia’nın telefon bölümünü ve isim haklarını Mayıs 2016’da 350 milyon dolara iPhone’ları üreten Foxconn’un yan kuruluşu Tayvanlı FIH Mobile ve yeni kurulmuş HMD Global isimli Finlandiyalı bir firmaya sattı.


Efsanevi markanın yeni sahibi HMD Global 5.5 inçlik alüminyum kasalı Android 7.0 Nougat tabanlı Nokia 6 ürününü duyurdu.

Kaputun altında 1080p çözünürlük, 4GB RAM ve 64 GB depolama alanı, Snapdragon 430 işlemci ve normalden daha yüksek ses çıkışı sağlayan Dolby Atmos sistemi bulunuyor. Yeni Nokia telefonun 16 megapiksel arka kamera ve 8 megapiksel ön kamerası var.

Nokia, cihazın olağanüstü pil ömrü ve grafik performansı sunacağına söz veriyor. Cihaz bu yılın başında sadece Çinde satılacak ve 1699 Yuan (yaklaşık 250 dolar) fiyatı olacak.

Nokia denince eski dayanıklı telefonları akla geliyor. Yeni Nokia’ların piyasadaki diğer Android telefonlardan pek farklı bir özelliği yok. Hemen hepsi cam ekran koruyucu ve kılıfla birlikte kullanılıyor. Yine de, Nokia’nın büyük Android donanım üreticileri ile eşit seviyede akıllı telefon alanına girdiğini görmek sevindirici.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...