Honda “Nadir Toprak Elementi” kullanmadığı yeni hibrit motorunu tanıttı

Honda 10 yıl önce nadir toprak elementi kullanımını azaltacağı sözünü vermişti ve o hedefe doğru bir adım daha atmış oldu. Başka bir japon firması olan Daido Steel ile ortak geliştirdikleri bu yeni hibrit motor dysprosium ya da terbium gibi ağır nadir toprak elementlerini kullanmıyor. Onun yerine Daido Steel’in ürettiği %10 daha hafif %8 daha ince olan mıknatısları kullanıyor. Aslında Honda ağır metal kullanmadan bir hibrit motor geliştiren ilk firma oldu. Honda yetkilileri bu yeni motorların Çin’den sağlanan pahalı nadir toprak metalleri bağımlılığını azaltacağını ifade etti.

Nadir toprak elementleri ya da kısaca NTE, lantanitlerle birlikte itriyum ve skandiyum elementlerinin oluşturduğu bir grubu kapsamaktadır. Lantanitler atom numaraları 57 den 71’e kadar olan ve kimyasal olarak benzer elementlerin oluşturduğu bir gruptur. Atom numarası 39 olan itriyum ve atom numarası 21 olan skandiyum da lantanitlerle benzer kimyasal özellikleri nadir toprak elementlerinin içine dâhil edilmiştir. Yerkabuğunda diğer minerallere oranla daha fazla bulunmadıkları sanıldığından dolayı bu ismi almışlardı


honda freed

Yeni hibrit motor ilk olarak bu sonbaharda zaten bir süredir Asya yollarında olan Freed minivanlarda kullanılacak. Tanıtımda yeni motorun sadece malzeme tasarrufu değil üretim tasarrufu da sağlayacağı belirtildi. Aslında yeni motor tamamen nadir elementlerden yoksun değil. Neodymium gibi Kuzey Amerika, Avustralya ve Çin’de üretilen bir kısım nadir elementler yeni motorda da kullanılıyor.

Kaynak: Engadget

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...