MIOPS Smart ile fotoğraf makineniz akıllansın

Bazı durumlarda fotoğraf çekerken el çabukluğu gerekiyor. Yıldırımı, içi su dolu balonun patlayışını, merminin elmanın içinden geçişini yakalamak için el çabukluğu yetmiyor maalesef. Fotoğraf makinelerine bu hızı kazandırabilecek, Türkiye’de üretilen bir ürün var: MIOPS Smart.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ndeki Teknopark’da faaliyet gösteren MIOPS firmasının ürettiği bu ürün fotoğraf makinelerine harika tetikleme özellikleri ekliyor. Böylece yıldırımı kendi ışığıyla yani “çakar çakmaz” yakalamak mümkün olabiliyor. İnsan hızı gözün yıldırımı gördüğü anda denklanşöre basmaya yetmiyor. MIOPS Smart ise nanosaniyelerde kamerayı -veya kameranın flaşını- tetikleyebiliyor.


Cihazın yetenekleri sadece yıldırım gibi ışık darbelerini algılamakla sınırlı değil. Ses ve lazer mekanizmasıyla da tetikleme sağlanabiliyor. Örneğin el çırpma sesiyle fotoğraf çekilebiliyor.

Lazer mekanizmasında ise cihazın ön kısmındaki algılayıcıya lazer ışığı gönderiliyor. Bu ışık herhangi bir nedenle kesilirse -mesela lazeri kesecek şekilde biri veya bir şey geçerse- cihaz anında tetiklenebiliyor. Bu bir su damlasının düşüşü olabileceği gibi insan veya hayvan geçişi de olabilir.

miops smart cihaz

Timelapse

Cihaz sadece sensörlerden ibaret değil. Timelapse modu ile belirlenen sürelerde otomatik fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Ayrıca “senaryo” modu ile beş adımda üzerindeki sensörleri kullanarak değişik alternatiflerle tetikleme yaptırmak mümkün.

MIOPS’un sahip olduğu dahili sensörler hedeflediğiniz fotoğraf çekimi için yeterli gelmiyorsa üzerindeki bağlantı noktasıyla harici sensörler ekleyip tetikleme sağlayabilirsiniz.

Ürünün iOS ve Android için geliştirilmiş uygulamaları ile cihaz üzerinden yapılabilecek pek çok düzenlemeyi akıllı telefon ile yapmak mümkün.

miops smart

Kickstarter’daki fon toplama kampanyasını başarıyla bitiren firmanın diğer MIOPS ürünleri için de ayrı kampanyaları olduğunu hatırlatalım. Ayrıca Indiegogo’da devam eden kampanyasına göz atabilirsiniz.

199 Dolara satılan MIOPS Smart’ı Davutpaşa’daki Yıldız Kuluçka Merkezi’ndeki ofiste inceleyebilirsiniz.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...