iPadOS ile USB bellek ve fare desteği geliyor

Apple geçtiğimiz gün düzenlediği WWDC19 etkinliğinde artık iPad’lere mahsus olarak iPadOS kullanılacağını duyurdu.

iPadOS, iOS’un sunduğu özelliklerin tamamını içermekle birlikte Apple’ın giderek bir laptop bilgisayar konumuna oturtmaya çalıştığı iPad’lere yönelik ekstra özellikler içeriyor. Bunlardan yeni olarak en göze çarpan iki tanesi artık USB bellek ve Bluetooth fare desteği.


iPad, geniş ekranı, kendine özgü kalemi (Apple Pencil), split-view (ekranı ortadan ikiye bölerek iki ayrı uygulamayı yan yana çalıştırma özelliği), slide-over (ana ekranın yanında diğer uygulamaları küçük yüzen bir pencerede hazır tutması) gibi özellikleri ile zaten neredeyse bir laptop deneyimi sunuyor. iPadOS ile birlikte sunulan fare desteği sayesinde bu karakter daha da ileriye taşınmış oldu.

iPad artık daha çok masaüstü özellikleri sunacak

iOS üzerindeki iPad Safari ile web sayfaları gezinirken mobil uyumlu bir görüntü sunulmaya çalışılıyordu ve haliyle cep telefonu kadar küçük olmayan ancak bir laptop kadar da büyük olmayan bu mobil cihaza uygun ekranlar genelde %100 uyumlu tasarlanmıyordu. Apple bu sorunu ortadan kaldırarak artık iPadOS üzerindeki iPad Safari’de masaüstü tarzı bir web deneyimi sunmayı vadediyor.

iPadOS ile gelen USB bellek desteği Files uygulamasıyla sınırlı gibi görünüyor. Bir masaüstü deneyimine uygun listeleme seçenekleri sunacak şekilde güncellemeler içeren Files uygulaması sayesinde USB bellediğinizdeki dosyayı artık buraya aktarmanız mümkün. Ayrıca yine masaüstü işletim sistemlerinde olduğu gibi paylaşım klasörü seçeneği de mevcut. Çünkü iPadOS SMB dosya paylaşım protokolünü destekliyor.

USB bellek dışında fotoğraf makinesi / kamera cihazlarınızdaki dosyaları da doğrudan iPad’e aktarabilmek mümkün olacak.

iPadOS’u masaüstü deneyimine bir adım daha yaklaştırak bir diğer özellik ise ana ekranda artık widget’ları da görebilecek olmamız.

iPadOS’le widget’lar ana ekranda da görülebilecek

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...