Apple nihayet iTunes işkencesine son veriyor

Apple, nihayet kimsenin sevmediği iTunes işkencesine son verme kararı aldı. Önümüzdeki WWDC etkinliği sonrasında artık iTunes olmayacak.

18 yıldır Apple kullanıcılarını bezdiren, iMazing gibi pratik alternatiflerinin yapabildiği pek çok işi karmaşık hale getirmek gibi bir huyu olan iTunes, 3-7 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacak WWDC 2019 etkinliğinde açıklanacak yeni işletim sisteminden sonra sahneden çekilecek.


Spotify gibi harici uygulamaların Apple cep telefonlarına kolaylıkla dosya transferi yapabilmesine karşın iTunes’un sunduğu karmaşık yapı nihayet şirket içinde de soru işaretleri oluşturmuş olacak ki bu uygulamanın fişinin çekilmesine karar verildi.

iTunes, iPhone/iPad/iPod gibi Apple mobil ürünlerine dosya/müzik transferi için Apple’ın adeta zorunlu tuttuğu bir uygulamaydı. Üstelik dosya transferini ancak “eşleştirme / syncing” şeklinde yapabiliyorsunuz. Yani telefonunuzdaki dosyaları bilgisayarınızdaki dosyalarla eşleştirmeniz gerekiyor. Örneğin telefonunuza 10 GB’lik dosyaları aktarmak istediğinizde aynı dosyaları bilgisayarınızda da tutmanız gerekiyor. Üstelik bir cihazı bir bilgisayarla eşleştirmek zorundasınız. Başka bir bilgisayarı kullanarak dosya transferi yapmak istediğinizde o bilgisayarda mevcut dosyalarınız olmadığında bütün iTunes içeriğinizi kaybedebiliyorsunuz. Nasıl? Bezdirici değil mi?

iTunes alternatifi olarak yeni çıkacak Macos işletim sisteminde müzik, tv ve podcast için bağımsız uygulamalar olacağı söyleniyor. Yukarıda bahsettiğimiz “eşleştirme” zorunluluğu konusunda da bir gelişme olacağını umuyoruz.

Web sitemizde daha önce çeşitli yazılarda bahsettiğimiz iMazing gibi uygulamalar herhangi bir eşleştirme zorunluluğu olmadan sürükle bırak yardımıyla kolayca Apple telefonunuza / tabletinize dosya transferi yapmanızı sağlıyor. Benzer bir pratikliğin Apple’dan da gelmesini bekliyoruz.

Öte yandan, bu yazılım hamlelerinin Apple’ın düşen donanım satışlarının bir neticesi olduğunu da hatırlatalım. Apple donanımlarıyla boy gösteren bir firma olsa da aynı zamanda büyük bir yazılım firması. WWDC etkinliğinde uzun süredir ihmal edilen Mail uygulamasına da değinilecek.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...