800 km menzilli elektrikli kamyonun Tesla Semi tanıtıldı

Elektrikli otomobil denince ilk akla gelen firma olan ve sektörün öncülüğünü yapan Tesla uzun süredir ortalarda dolaşan elektrikli kamyon modeli Tesla Semi‘yi tanıttı.

36 Ton yük altındayken 800 km gibi yüksek bir menzil sunan Tesla Semi’nin boş olarak 0-100 hızlanması 5 saniye sürüyor. Azami yük altındayken bu değer 20 saniye olarak belirtiliyor. Tesla’nın elektrikli kamyonu sahip olduğu bu özelliklerle rakiplerini neredeyse hareketsiz gibi gösteriyor.


Elektrikli araçların en büyük dezavantajları şarj süreleri olarak ifade edilebilir. Haliyle yüksek menzil sunan ve devasa şarj üniteleri olan Tesla kamyonları için de bu süre merak ediliyordu. Tesla CEO’su Elon Musk’un yaptığı açıklamalara göre kurulacak olan megaşarj noktaları sayesinde 30 dakikalık bir şarjla yaklaşık 643 km yol kat edilebilecek. Musk, sıradan kamyonların yakıt depolarının yaklaşık 15 dakikada dolduğunu da hatırlatarak 30 dakikanın ne kadar az olduğuna vurgu yaptı.

Güvenlik Standart

Tesla Semi sürüş esnasında yük ile kamyon arasındaki bağlantının kopmaması için farklı bir süspansiyon sistemi uyguluyor. Jacknife olarak isimlendirilen bu yapı süspansiyon ve tork iletimini bağımsız olarak denetleyerek kaybın meydana geldiği anlarda o alana güç aktarımını kesiyor.

Tesla’nın diğer modellerinde yer alan otopilot da elektrikli kamyonun standart parçaları arasında yer alıyor.

Tesla’nın teknolojik kamyonunu sıradan kamyonlardan ayıran bir başka özellik de direksiyonun yarış otomobillerindeki gibi ortaya konumlandırılmış olması. Bu sayede daha güvenli bir sürüş imkanı sunulduğu belirtiliyor.

Dört bağımsız motorla hareket eden kamyonun motorlarından herhangi ikisi devre dışı kalsa bile yine de sıradan rakiplerinden daha üstün performans göstererek yola devam edebildiğini de hatırlatalım.

Tesla’nın camlarında da güvenlik düşünülmüş. Sıradan camların tuz buz olmasa da kılcallanıp görüşü engellediği biliniyor. Tesla kamyonlarında kırılmayan Armor Glass kullanılıyor.

Tesla Semi 2019’da üretime geçecek.

Kaynak: Log

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...