Google Yi Halo ile 17 kameralı yeni 360 derece görüntüleme sistemine kavuştu

Google 2015 yılında VR ve 360 ​​derecelik içerik oluşturma sürecini tanıtmak ve basitleştirmek için Jump adlı bir program başlatmıştı. Şirket bu program kapsamında şimdi yeni bir donanıma sahip: Yi Halo.

Google ve Xiaomi destekli Çinli donanım üreticisi Yi bir araya gelerek, 30 fps’de 8K x 8k stereoskopik 360 derecelik çekimlerin yanı sıra 60 fps’de 6K x 6K içerik elde edebilecek şekilde tasarlanmış 17 kamera barındıran bir görüntüleme sistemi olan 17.000 dolarlık Halo’yu üretti.


Yaklaşık 3.5 kg ağırlığındaki cihaz tek bir şarjla 100 dakika çekim yapabiliyor ve değiştirilebilen batarya sistemi sayesinde yedek pille çalışabiliyor.

Halo’nun etrafında 16 tane kamera bulunuyor. Tepesinde yukarıya bakan tek kamerayla birlikte toplam 17 kameraya sahip bu sistem Android uygulamasıyla telefon üzerinden kontrol edilebiliyor. Ayrıca kameraların SD kart kapasiteleri ve pil gücü gibi gibi durumları hakkında bilgi veren dokunmatik bir ekranı da bulunuyor.

2015 yılında Google ile ortaklık kuran GoPro Odyssey gibi Halo da 360 derecelik videolarda tüm görüntüleri sorunsuz bir şekilde birleştirmek için şirketin Jump Assembler yazılımı ile birlikte çalışıyor.

Google ayrıca, seçkin film yapımcılarına Halo ve Jump Assembler yazılımlarına erişim izni veren ve böylece kendi 360 derecelik filmlerini yaratabilecekleri bir program olan Jump Start‘ı başlatıyor. Şirket, bu araçları 100’den fazla film üreticisine ulaştıracağını belirtti. Bunlardan biri olabilmek için 22 Mayıs’a kadar başvurmak gerekiyor.

Yi Halo’yla birlikte 360 derecelik içerik oluşturmak isteyenler artık oldukça fazla seçeneğe sahip görünüyor. Nokia’nın 40.000 dolarlık Ozo‘su, Facebook’ın x6 ve x24 kuleleri, GoPro’nun Fusion’u ve şimdi Halo bulunuyor.

Yi Halo bu yaz satın alabilecek.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...