Brexit nedeniyle İngiltere App Store fiyatları % 25 artacak. Türkiye ve Hindistan da etkilenecek.

Brexit’in ardından gelen İngiltere’deki kur dalgalanmaları nedeniyle ülkedeki App Store fiyatları artıyor.

Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıktıktan sonra pound değer kaybetmeye devam ederken İngiltere App Store’daki fiyatların% 25 yükselmesi bekleniyor. 9toMac‘te yazılana göre Apple geliştiricilerine gönderilen bir emailde, en ucuz uygulamaların maliyeti 0.79 £ ‘dan 0.99 £’ a yükselirken, 1.49 £ seviyesindeki uygulamalar da 1.99 £ olacak.


Bu değişiklik sonrasında örneğin Super Mario Run’un daha önce 7,99 £ olan fiyatı İngiltere kullanıcılarına 9,99 £ olarak yansıyacak.

App Store fiyat değişiklikleri sadece İngiltere’yi etkilemiyor. Birleşik Krallık’ın yanında Türkiye ve Hindistan da etkilenecek. Apple Türk geliştiricilere de benzer bir email gönderdi. Ancak bu ekstra maliyet Brexit’ten sonraki döviz dalgalanmalarının bir yan etkisi olarak kabul ediliyor. İngiliz sterlinini dolar karşısında 31 yıllık en düşük seviyesine gerilemiş durumda ve Pazartesi günü 1.20 doların altına düştü.

Bu değişiklikler ve İngiltere’nin % 20’lik KDV oranı App Store’daki sterlin fiyatlarının dolara göre değiştiği anlamına geliyor. Eleştirmenler, Apple’ın fiyat artışının pound’daki değer kaybından daha fazla olduğuna işaret ediyor ancak finansal analistler, piyasanın halen Brexit’in maliyetine göre tam ayarlanmamış olduğunu tahmin ediyor. Yani pound düşmeye devam edeceği öngörülüyor.

Kaynak: The Verge

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...