Eyefluence ile gözleriniz konuşsun ya da iş yapsın

Artırılmış gerçeklik başlıklarına henüz alışamadan gözlerimizin yeteneklerine talip olan diğer teknolojiler de birer ikişer boy gösteriyor.

Silikon Vadisi girişimlerinden Eyefluence şirketinin ürettiği özel bir gözlük eller serbest olarak sadece gözümüzle bilgisayar kullanmamıza imkan sağlıyor.


Henüz prototip aşamasındaki gözlüğü taktığınızda Eyefluence için oluşturulmuş menü gözünüzün önüne getiriliyor. Gözlüğün içerisinde yer alan kamera gözlerinizi takip ediyor. Sadece ilgilendiğiniz menü öğesine bakarak seçiminizi yapabiliyorsunuz. Bu işle ilgilenen benzer teknolojilerin aksine bu menülerde dolaşmak ya da seçim yapmak için göz kırpmak ya da uzun uzun beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Retina Güvenliği

Eyefluence’in farklı bir özelliği daha var. Eğer gizlemek ve sadece sizin kontrolünüzde görmek istediğiniz bir içeriğiniz varsa, mesela bir doktorsanız ve hasta kayıtlarınıza erişmek istiyorsanız Eyefluence’in retina güvenlik seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Güvenlik kontrolü altındaki bir içeriğe erişmeye çalıştığınızda sistem gözlerinize retina taraması yaparak kimliğinizi doğrulayabiliyor.

Eyefluence’in daha çok doktorlar gibi “masasız çalışanlar”a yönelik bir ürün olduğunu vurgulayan kurucu ve CEO Jim Marggraff bu şekilde sınıflandırılabilecek 40 milyon çalışan olduğunu belirtiyor.

TechCrunch’ın haberinde değinilmese de ellerini kullanamayan kişiler için de bu teknoloji yararlı olabilir.

Eyefluence şirketi Intel Capital, Motorola Solutions ve diğer yatırımcılardan toplam 21 milyon $ yatırım elde etmiş.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...