EU Business Register sahtekarlığına dikkat!

İnternet tabanlı sahtekarlıklara bir yenisi daha Hollanda’dan eklendi. EU Business Register 2021/2022 (AB Ticaret Sicili) adında resmi bir kurum izlenimi verilerek hazırlanmış bir davetiye maili şirketlere gönderilip ücretsiz kayıt imkanı(!) yalanıyla sözleşme imzalatmak ve akabinde 995 Euro para koparmak isteniyor.

Gönderilen mailler oldukça profesyonel hazırlanmış bir PDF formla geliyor. Firma yetkilisinden bu formun doldurulup kaşeli ve imzalı olarak herhangi bir elektronik formatta emaile yanıt olarak gönderilmesi isteniyor. Çok kısa olan mailin en sonunda “updating is free of charge” (güncelleme ücretsizdir) şeklinde bir ibare var ancak sahtekarlığın ilk adımı işte burdan başlıyor.


Güncelleme ücretsizdir deniliyor ancak “kayıt ücretsizdir” denilmiyor. Mailin ekindeki profesyonel görünümlü PDF formun en altında ince harflerle kalabalık bir şekilde yer alan ifadede ise açık bir şekilde kayıt ücreti 995 Euro olarak yer alıyor ve aslında bu ücretin yıllık olduğu da belirtiliyor. Gayet yasal(!) görünümlü bir işlem olarak kılıfına uydurulmuş bir sahtekarlık.

Firma yetkilileri nasılsa ücretsiz, avrupada da şirketimizin kaydımız olsun deyip formu doldurup gönderince 995 Euro’luk faturayla karşılaşıyorlar. sikayetvar.com’da yer alan yorumlara göre bu fatura ödenmediği zaman sahtekar şirketin avukatları tarafından firmalar aranıp faturayı ödemeleri yönünde taciz ediliyor.

Bu profesyonelce hazırlanmış sahtekarlık örneği İnternetten gelen her maile gözü kapalı güvenmememiz gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Bahsi geçen PDF formun en altında yer alan okunması zor açıklama alanının Google Translate tercümesi şu şekilde:

BU BELGE’NİN İMZALANMASI, AŞAĞIDAKİ KOŞULLARIN VE WEB SAYFASINDAKİ “EKLEME ŞARTLARI VE KOŞULLARI”nda BELİRTİLEN KOŞULLARIN KABUL OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR: WWW . EUBUSINESSREGISTER . NET. İMZALAMA YASAL OLARAK BAĞLAYICIDIR VE SİZE, “WEB İŞ HÜKÜMLERİ VE ŞARTLARI” nda BELİRTİLEN SÖZLEŞME KOŞULLARINA UYGUN OLARAK, İNTERNET ÜZERİNDEN ERİŞİLEBİLİR AB İŞ KAYITLARININ ÇEVRİMİÇİ VERİTABANINA EKLEME HAKKI SAĞLAR. SAYFA: WWW . EUBUSINESSREGISTER . NET. SÖZLEŞMENİN GEÇERLİLİK SÜRESİ ÜÇ YILDIR VE SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞINDAN SONRA SEKİZİNCİ GÜN BAŞLAR. EK, BU BELGE HİZMET SAĞLAYICI TARAFINDAN İMZALANDIĞINDAN VE ALINDIKTAN SONRA VERİLİR. I BURADA HİZMET SAĞLAYICI EU BUSINESS SERVICES LTD. “AB İŞ KAYDI”. ÜÇ YIL İÇİNDE VERİTABANINA EKLEME YAPACAĞIM. YILLIK FİYAT 995 EURO’DUR. ABONELİK, HİZMET SAĞLAYICI VEYA ABONE TARAFINDAN BÜTÜN SONUNDAN İKİ AY ÖNCE BELİRLİ YAZILI BİLDİRİM ALINMADIĞINDAN, HER YIL OTOMATİK OLARAK BİR YIL DAHA UZATILACAKTIR. VERİLERİNİZ KAYDEDİLECEKTİR. KAYNAKLANAN HERHANGİ BİR ANLAŞMAZLIKTA YARGI YERİ HİZMET SAĞLAYICININ ADRESİDİR. HİZMET SAĞLAYICI, EU BUSINESS SERVICES LTD VE ABONE ARASINDAKİ SÖZLEŞME, WWW . EUBUSINESSREGISTER . NET WEB SAYFASINDAKİ “YÜKLEME ŞARTLARI VE KOŞULLARI”nda BELİRTİLEN KOŞULLARA UYGUNDUR.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...