Çay Kahve İnsan’da bu hafta: veri haritalama platformu Graph Commons

Girişimleri tanıtmakda mahir Çay Kahve İnsan YouTube kanalı bu hafta yine çok farklı bir girişimi bizlere tanıtıyor. Veri hatalama, yayınlama ve analiz platformu Graph Commons isimli bu şirket  2011’de Burak Arıkan tarafından kurulmuş.

Yüksek miktarda veriyi analiz etme, inceleme ve yeniden kullanma imkanı sağlayan web tabanlı bu girişimin çıkış noktası her zamanki gibi bu alanda herkesin kullanabileceği, uygun bir yazılım olmaması. Pek çok kurum fazla miktarda veriyle işi olduğu halde ya bu veriyle çalışacak araç gerece sahip değil, yahut çok karmaşık araçlar kullanıyorlar. Bu eksikliği gören ve kendisi de sürekli bu tarz verilerle çalışan Arıkan veri haritalama sisteminin wikipedia’sı diyebileceğimiz Graph Commons’u ortaya çıkartmış.


Bu platform üzerinde isteyen herkes ücretsiz olarak veri haritası oluşturup başkalarıyla paylaşabiliyor. Ayrıca kurumsal müşteriler için çeşitli tarifeler de mevcut.

veri-girisi

Çalışma Mantığı

Wikipedia gibi çok sayıda kullanıcının ortaklaşa veri girişi yapıp insanlarla paylaşabileceği bir mekanizmayla çalışan platforma üç türlü veri girişi yapılabiliyor.

1) Elle tek tek giriş yapılan görsel yöntem.
2) Çok sayıda veri olduğu durumlarda Excel’den içeriye veri yükleme yöntemi. Bu işlem sonrasında veri haritası oluşuyor ve okumaya hemen başlanabiliyor. Kümeleşme var mı? Merkezi aktörler kimler görülebiliyor.
3) Veriyi kendi programınızdan üreterek bu platforma veri girişi yapma yöntemi. Platformun sunduğu API sayesinde kendi yazılımınızla çıktı üretip bu sisteme aktarmak mümkün.

İnsanlarla ortak çalışarak veri girişi yapabiliyor. Başlattığınız bir haritaya beraber çalışacağınız insanları davet edebiliyorsunuz.

Kullanım şekline örnek olarak bir gazetecinin bu sistem sayesinde Suriyeli göçmenlerin hangi kanalları kullanarak Avrupa’ya gittiğine dair bir harita yaptığını belirtelim.

harita-ornegi

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...