Amazon Lightsail ile küçük çaplı server piyasasının peşine düştü

Teknoloji devi Amazon’un yüzlerce web servisini barındırdığı AWS (Amazon Web Services) platformu pahalı ve karmaşık bir sistem olduğundan küçük çaplı kullanıcılar tarafından tercih edilmiyordu.

Şirket daha çok Digital Ocean, Bluehost, Linode gibi firmalara yönelen bu kullanıcıları kendi saflarına çekebilmek adına Amazon Lightsail isminde daha “hafif” bir servis başlattı.


En küçük paketi ayda 5 dolar, en büyük paketi ayda 80 dolar olan bu serviste bütün makinelerde diğer platformlarda olduğu gibi SSD imkanı sunuluyor. Digital Ocean ile neredeyse ayn konfigürasyonu vaadeden Amazon sadece 20 dolarlık ve 80 dolarlık pakette işlemci tipiyle bir adım geride kalıyor.

Amazon, yeni servisiyle müşterilerin sadece üç tıklama ile işe başlayabileceğini iddia ediyor. Kullanıcılar 10’dan fazla hazır imajın bulunduğu bir menüden seçim yaparak sunucusunu çeşitli yazılımlarla hazır olarak kurabiliyor.

Mesela Linux işletim sistemi üzerinde Nginx, Apache, MySQL, PHP / Perl / Python, WordPress, Drupal gibi paketler seçilebiliyor. Tercihinize göre phpMyAdmin, SQLite, ImageMagick, FastCGI, Memcache, GD, CURL, PEAR, PECL gibi komponentler de kurulu geliyor.

Amazon Lightsail

Amazon Lightsail

Digital Ocean

Digital Ocean

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...